Foresta Suceava a pornit cu gânduri mari la Brăila pentru jocul, din etapa a XXVIII-a a Ligii a II-a de fotbal, cu echipa locală Dacia Unirea. Din păcate, între dorință și putință a existat o diferență și gruparea brăileană s-a impus clar la final în fața sucevenilor cu 4-1.
Gazdele au condus la pauză cu 2-0, Costel Roșu a marcat primul gol în minutul 18, pentru ca apoi Pușcașu să majoreze avantajul în minutul 42. Prima reușită a brăilenilor a venit după o oportunitate bună a sucevenilor la acțiunea lui Drugă.
Primii care au punctat în repriza secundă au fost tot jucătorii din lunca Dunării, Adăscăliței înscriind din apropiere. Foresta Suceava a izbutit să înscrie golul de onoare prin Drugă, șutul acestuia lăsându-l fără replică pe portarul brăilean. Pe final, gazdele au mai punct încă o dată prin Ciucureanu în prelungiri și a fixat scorul la 4-1 în favoarea brăilenilor.
Pentru Foresta Suceava, care și-a pus mari speranțe în acest joc a fost un șoc, dar el poate fi depășit etapa viitoare când, vineri 14 aprilie, pe ”Areni” va veni Metalul Reșița.

Dacia Unirea Brăila: Olaru – Niţă, Ivan (cpt.), Ghiocel, Stănciulescu – Roşoagă (Ciucureanu 76′),  Adăscăliţei (Olenic 88′), Moglan, Neagu – Roşu, Puşcaşu (D. Oprea 83′).
Rezerve neutilizate: Popa, Necoară, Ed. Oprea, P. Ioan.
Antrenor: Alin Pânzaru
Foresta Suceava: Hânţăscu – Cerlincă, Al. Mutu, Lung (cpt.), Semeghin – Stănescu (Grumezescu 60′), Dumitriu – Căinari (Vraciu 37′), Drugă, Dănilă (Masella 61′) – Bg. Rusu.
Rezerve neutilizate: Niga, Asanache, Mihălăchioaie, Aeroaiei.
Antrenor: Marius Lup
Arbitru: Andrei Antoinie (Bucureşti); Asistenţi: Damian Antal (Bacău), Bogdan George Duţă (Bacău).

Metalul Reşiţa – CSM Râmnicu Vâlcea    3-0
Din această etapă a mai rămas de jucat meciul: Academica Clinceni – Olimpia Satu Mare. CS Baloteşti şi FC Braşov au stat în această rundă.