În acest an, minifotbalul din judeţul Suceava este reprezentat de patru echipe la turneele naţionale. Primele care au intrat in competitiei au fost Adistal InterConti Suceava şi Dorna Vatra Dornei, cele două formaţii participând la turneul regional nord-est din cadrul Campionatului Naţional de minifotbal.

Din păcate, Adistal InterConti Suceava şi-a încheiat aventura în Campionatul Naţional de minifotbal la turneul regional. Deşi a câştigat grupa, trupa susţinută de Adi Costeniuc şi Mişu Ududec a ratat calificarea între primele 16 echipe din ţară, după ce a pierdut meciul decisiv din sferturile de finală, disputat în faţa gazdelor, campioana judeţului Iaşi, Auto Driver, cu scorul de 2-4.

Grupa B:

Adistal InterConti Suceava – Coriolan Bacău: 5-0
Au marcat: Burlacu (2), Romaniuc (2) si Oniu.

Moldocor Piatra Neamţ – Arena Bariera Galaţi: 2-1

Adistal InterConti Suceava – Arena Bariera Galaţi: 3-3 (4-5, d.p)
Au marcat: Burlacu (2) si Romaniuc.

Coriolan Bacău – Moldocor Piatra Neamţ: 5-0

Adistal InterConti Suceava – Moldocor Piatra Neamţ: 3-2
Au marcat: Burlacu (2) si Tcaciuc.

Coriolan Bacău – Arena Bariera Galaţi: 1-1 (3-1, d.p.)

Clasament: 1. Adistal 7p. 2. Coriolan 5p, 3. Moldocor 3p, 4. Arena Bariera 3p.

Dorna Vatra Dornei, cu mai multi jucatori transferaţi pe ultima sută de metri de la Braşov, s-a calificat la turneul final, după un 2-0, în sferturile de finală, cu Deep Serv Focşani.

Grupa D:

Auto Driver Iaşi – Dorna Vatra Dornei 2-2 (3-2, d.p)
Victoria Unistil Vaslui – Sanorom Focşani 2-3

Dorna Vatra Dornei – Victoria Unistil Vaslui 5-0
Auto Driver Iaşi – Sanorom Focşani 2-2 (0-2, d.p)

Dorna Vatra Dornei – Sanorom Focşani: 4-0
Auto Driver Iaşi – Victoria Unistil Vaslui: 3-0

Clasament: 1. Dorna 7p, 2. Auto Driver 6p, 3. Sanorom 5p, 4. Victoria Unisil 0p.

Sferturi de finala:

Adistal InterConti Suceava – Auto Driver Iaşi: 2-4
Au marcat: Burlacu şi Romaniuc.

Dorna Vatra Dornei – Deep Serv Focsani: 2-0

În semifinale, Dorna Vatra Dornei a depăşit după penaltiuri, cu scorul de 3-1, formaţia Auto Driver Iaşi care o eliminase pe Adistal InterConti Suceava.

În marea finală, Dorna Vatra Dornei a învins, tot după executarea loviturilor de departajare, gruparea E.ON Iaşi cu 3-2.

În urma acestei performanţe de excepţie, echipa Dorna Vatra Dornei s-a calificat la turneul final.

Din lotul grupării sucevene au făcut parte jucătorii: Radu Burciu, Cosmin Crăciun, Eusebiu Iacob, Liviu Oprea, Răzvan Radu, Bogdan Rădulescu, Robert Sala, Liviu Şerban, Stelian Slabu, Ciprian Ursu şi Toma Vicene. Antrenori: Dan Grigorean şi Cristian Grigorean.

Railex Friends si Black Team vor evolua la turneul final al Cupei Romaniei.