Echipa Şomuz Fălticeni, campioană de toamnă
Şomuz Falticeni a devenit campioană de toamnă în întrecerea judeţeană rezervată juniorilor A1, după ce s-a impus pe teren propriu, cu scorul de 7-1, în faţa celor de la Bucovina II Milişăuţi, în derbyul acestui sezon. Oaspeţii au condus la pauză pe stadionul “Tineretului”, printr-un gol marcat din penalty, dar au evoluat în repriza secundă cu portarul accidentat, fapt ce le-a permis fălticenenilor să marcheze de şapte ori consecutiv prin Vişinari (3), Chiticaru (2), Tanasă şi Hândac.
Podiumul la finalul sezonului de toamna este completat de Avântul Volovăţ, învingatoare la “masa verde” în partida cu Voinţa Stroieşti. Ultima rundă a turului a consemnat şi prima victorie pe teren pentru juniorii de la Bucovina II Ciocăneşti, care s-au descătuşat in propriul fief, scor 8-0, în faţa celor de la Silva Udeşti.
Rezultatele etapei a XVII-a:
CS Gura Humorului – Ştiinţa Vicovu de Sus 0-2
Bradul Putna – Recolta Fântânele 4-6
Bucovina II Ciocăneşti – Silva Udeşti 8-0
Moldova Drăguşeni – Zimbrul Siret 1-5
Progresul Frătăuţii Vechi – Flacăra Vicovu de Jos 2-1
Şomuz Fălticeni – Bucovina II Milişăuţi 7-1
Şomuzul Preuteşti – Victoria Vatra Moldoviţei 7-1
Viitorul Vereşti – Viitorul Liteni 4-1
Avântul Volovăţ – Voinţa Stroieşti 3-0
CLASAMENT
1. Şomuz Fălticeni 17 13 2 2 97-33 54
2. Bucovina 2 Milişăuţi 17 13 2 2 68-27 54
3. Avântul Volovăţ 17 12 3 2 60-19 51
4. Şomuzul Preuteşti 17 12 2 3 58-26 50
5. Progresul Frătăuţii Vechi 16 11 2 3 58-24 46
6. Viitorul Liteni 17 10 2 5 36-21 42
7. Recolta Fântânele 17 9 3 5 52-41 39
8. Ştiinţa Vicovu de Sus 17 9 1 7 44-31 37
9. Viitorul Vereşti 17 8 2 7 51-40 34
10. Bradul Putna 17 8 1 8 50-56 33
11. Zimbrul Siret 17 7 3 7 43-39 31
12. CS Gura Humorului 17 6 3 8 37-42 27
13. Moldova Drăguşeni 16 6 0 10 40-60 24
14. Flacăra Vicovu de Jos 16 5 2 9 33-40 22
15. Silva Udeşti 16 3 1 12 23-64 13
16. Victoria Vatra Moldoviţei 17 2 1 14 22-97 9
17. Bucovina 2 Ciocăneşti 17 2 0 15 29-90 8
18. Voinţa Stroieşti 17 0 0 17 0-51 0
Sezonul de toamnă se încheie efectiv duminică, odată cu restanţele Progresul Frătăuţii Vechi – Silva Udeşti şi Flacăra Vicovu de Jos – Moldova Drăguşeni.