Ediţia a X-a a Cupei „Moş Crăciun”, un succes
Cupa “Moş Crăciun” la fotbal pentru copii şi-a desemnat laureaţii ediţiei a X-a. După trei zile de întreceri simultane în balonul de la Universitate, terenul complexului Zamca şi sala Liceului cu Program Sportiv, cele şase trofee puse în joc de către organizatorii ediţiei din acest an au ajuns în palmaresul cluburilor Dorna Vatra Dornei (2005), Dacia Chişinău (2006), LPS Suceava (2007), Politehnica Iaşi (2008), FC Buiucani (2009) şi Juniorul Suceava (2010).
Categoria 2005:
Semifinale:
FC Profy Botoşani – Dorna Vatra Dornei 0-1
FC Odorhei – Junior Câmpulung 0-2
Finala mică:
FC Profy Botoşani – FC Odorhei 0-2
Finala mare:
Dorna Vatra Dornei – Junior Câmpulung 2-0
Clasament:
1. Dorna Vatra Dornei
2. Junior Câmpulung
3. FC Odorhei
Premii individuale:
Cel mai tehnic jucător: Milan Orban (FC Odorhei)
Cel mai bun portar: Lucian Handaric (Dorna)
Golgheterii turneului: Darius Bodnar şi Daniel Ţăran (ambii Dorna)
Categoria 2006:
Semifinale:
Juniorul Suceava – Dacia Chişinău 1-2
LPS Suceava – Luceafărul Cluj 2-0
Finala mică:
Juniorul Suceava – Luceafărul Cluj 0-0 (2-3, d.p.)
Finala mare:
Dacia Chişinău – LPS Suceava 2-0
Clasament:
1. Dacia Chişinău
2. LPS Suceava
3. Luceafărul Cluj
Premii individuale:
Cel mai tehnic jucător: Iulian Vârlan (Dacia Chişinău)
Cel mai bun portar: Alixiei Munteanu (Dacia Chişinău)
Golgheterul turneului: Mario Bai (LPS Suceava)
Categoria 2007:
Semifinale:
Juniorul Suceava – Politehnica Iaşi 0-5
LPS Suceava – CSMS Iaşi 2-0
Finala mică:
Juniorul Suceava – CSMS Iaşi 3-1
Finala mare:
Politehnica Iaşi – LPS Suceava 3-3 (3-4, d.p.)
Clasament:
1. LPS Suceava
2. Politehnica Iaşi
3. Juniorul Suceava
Premii individuale:
Cel mai tehnic jucător: Matei Manolache (LPS Suceava)
Cel mai bun portar: David Isac (Juniorul Suceava)
Golghterul turneului: Ianis Urbanovici (Politehnica Iaşi)
Categoria 2008:
Semifinale:
Juniorul Suceava – LPS Vaslui 2-1
Politehnica Iaşi – LPS Suceava 9-2
Finala mică:
LPS Vaslui – LPS Suceava 7-0
Finala mare:
Juniorul Suceava – Politehnica Iaşi 1-4
Clasament:
1. Politehnica Iaşi
2. Juniorul Suceava
3. LPS Vaslui
Premii individuale:
Cel mai tehnic jucător: Sebastian Burlacu (LPS Suceava)
Cel mai bun portar: Iustin Grigoraş (Juniorul Suceava)
Golgheterul turneului: Marcos Sacară (LPS Vaslui)
Categoria 2009:
Semifinale:
FC Buiucani – FC Profy Botoşani 4-1
LPS Suceava – Juniorul Suceava 2-1
Finala mică:
FC Profy Botosani – Juniorul Suceava 1-2
Finala mare:
FC Buiucani – LPS Suceava 3-1
Clasament:
1. FC Buiucani
2. LPS Suceava
3. Juniorul Suceava
Premii individuale:
Cel mai tehnic jucător: Yanis Anton (LPS Suceava)
Cel mai bun portar : Gheorghe Grosu (FC Buiucani)
Golgheterul competiţiei: Alex Dârman (Juniorul Suceava)
Categoria 2010:
Finala mică:
Luceafărul Bucovina – Junior Botoşani 0-0 (4-5, d.p.)
Finala mare:
Juniorul Suceava – FC Buiucani 4-4 (6-5, d.p.)
Clasament:
1. Juniorul Suceava
2. FC Buiucani
3. Junior Botoşani
Premii individuale:
Cel mai tehnic jucător: Alex Neamţu (Juniorul Suceava)
Cel mai bun portar: Iustinian Micliuc (Luceafărul Bucovina)
Golghterul competiţiei: Fabian Lungu (FC Buiucani)
Organizată de clubul ACS Juniorul Suceava, în parteneriat cu Asociaţia Judeţeană de Fotbal Suceava şi Federaţia Română de Fotbal, ediţia din acest an a Cupei „Moş Crăciun” s-a adresat copiilor între 6 şi 11 ani şi a adunat la sfârşitul săptămânii trecute, în municipiul Suceava, aproximativ 1.000 de participanţi.