Rapid CFR Suceava a pierdut primele puncte pe teren propriu din acest sezon competiţional în cadrul etapei a XIII-a a seriei I a Ligii a II-a de fotbal. Se pare că săptămâna de pauză competiţională nu le-a priit sucevenilor care au remizat pe stadionul „Areni”, scor 1-1, cu Dunărea Călăraşi. Dacă în partida de la Clinceni au fost dezavantajaţi de arbitraj, în disputa cu revelaţia acestui sezon competiţional, elevii antrenorului Bogdan Tudoreanu au avut ghinion.
Oaspeţii au deschis scorul în chiar minutul 3 al meciului, şutul deviat al lui L.Buş păcălindu-l pe portarul Niga. Aşadar, Rapid CFR Suceava a pornit din start cu handicap şi a fost nevoită să alerge după egalare. Golul de 1-1 a venit totuşi înainte de pauză, Vrabie înscriind cu un şut frumos la colţul lung după o acţiune impetuoasă a lui Golofca.
Niciunul dintre spectatorii prezenţi în tribune nu şi-a făcut probleme la scorul de 1-1 la pauză între Rapid CFR Suceava şi Dunărea Călăraşi, fiind convinţi că favoriţii lor vor câştiga. În calcul nu a fost luată şi brigada de arbitri care a „stricat” echilibrul din teren prin eliminarea directă a tânărului Aeroaiei după un fault cel mult de cartonaş galben. Rămasă în doar 10 jucători, Rapid CFR Suceava s-a aruncat în atac. Dar a lăsat spaţii mari în defensivă. În minutul 56 V.Alexandru a scăpat în situaţie de unu la unu cu foarte tânărul portar sucevean Niga, acesta parând senzaţional şutul atacantului călărăşean. Au mai fost ocazii de gol pentru ambele formaţii până la fluierul final, însă scorul înregistrat la pauză, 1-1, în duelul dintre Rapid CFR Suceava şi Dunărea Călăraşi a rămas nemodificat. De menţionat faptul că gruparea gazdă a avut şi o bară pe final de meci în urma unei acţiuni personale de excepţie a lui Golofca.
Pentru Rapid CFR Suceava urmează un nou joc foarte important pe propriul teren, sâmbătă 14 noiembrie pe stadionul „Areni” poposind formaţia Dacia Unirea Brăila. La sfârşitul turului de campionat Rapid CFR Suceava se află pe locul VI, loc de play-off, însă ar fi putut fi mult mai sus.

Rapid CFR Suceava: Niga – D. Bălan (cpt.), Ferariu, S. Ciobanu, Sfrijan – Onciu, Aeroaiei – Sumanariu, Golofca, Al. Vrabie – M. Negru.
Rezerve: Hânţescu – R. Sava, Velescu, Dănilă, G. Apostol, M. Enciu, E. Sandu.
Antrenor: Bogdan Tudoreanu

Dunărea Călăraşi: C. Lungu – Ţenea, Bg. Panait (cpt.), M. Popescu, Vădrariu, Kanda, Preoteasa, S. Matei, Alami, V. Alexandru, L. Buş.
Rezerve: G. Popa – Al. Dincă, Sg. Popescu, Săveanu, Botea, V. Andrei, V. Petre
Antrenor: Ionel Ganea
Arbitru: Florin Miron (Bucureşti); Asistenţi: Ioan Daniel Ciocănea (Sibiu) şi Alexandru Vodă (Alba Iulia).