Echipa Liceului cu Program Sportiv din Suceava a încheiat meciurile oficiale din 2015 cu o victorie pe teren propriu în disputa cu LPS Roman, scor 28–17. Miza meciului a fost una pentru locul trei în clasament, LPS Suceava urcând pe poziția a treia în grupă, loc ocupat până duminică de adversarii din Roman. După un început echilibrat, în minutul 12, gazdele antrenate de Răzvan Bernicu conduceau cu 7–3, după 5 goluri consecutive. Până la pauză, sucevenii s-au menținut la o diferență de 3-4 goluri, la pauză conducând cu 13–9, diferență ce s-a dovedit utilă în obținerea punctelor. Ultimele opt minute ale meciului au aparținut în totalitate sucevenilor, care de la scorul de 22–17 au marcat de șase ori la rând fără să primească gol, scor final 28– 17.

„Am avut mai multe perioade bune în ambele reprize, când ne-am apărat foarte bine și am înscris 5 sau chiar șase goluri consecutive. Sportivii noștri și-au dorit foarte mult să încheie anul cu o victorie și mă bucur că au reușit acest lucru. Este un succes important pentru noi, unul ce le dă încredere jucătorilor pentru meciurile viitoare. Mai mult, în echipă a revenit căpitanul Bogdan Cozorici, jucător important ce evoluează în centru și leagă toate acțiunile noastre. Am întâlnit o echipă masivă, cu jucători de forță, pe care am reușit s-o dominăm la capitolul pregătire fizică, dovadă fiind multe goluri marcate pe faza a doua și contraatac”, a declarat antrenorul Răzvan Bernicu. Cu această a cincea victorie în 9 meciuri, sucevenii se află în cărți pentru turneul semifinal, acolo unde vor merge primele patru clasate la finalul returului.

În meciul cu LPS Romane, pentru suceveni au marcat sportivii: Logofătu(7), Bogdan Cozorici(6), Lăzurcă(6), Alupoaiei(5), Ovidiu Cozorici(3), Ioan Muntean(1), în teren evoluând și portarii Mihăescu și Moglan, dar și jucătorii Pintilei, Tudor Muntean, Baciu, Rusu, Niculică, Vizitiu, Pascariu și Ursu.

Claudiu Lăzurcă a plecat în această săptămână în cantonament cu lotul național 2000 – 2001 până pe 20 decembrie, lot din care face parte și Ionuț Logofătu, sportiv ce nu a mai făcut deplasarea din cauza unor mici probleme medicale.
Începând din acest sezon, federația a decis ca faptul ca fiecare echipă ce respectă cerințele de talie să primească un punct în plus la fiecare partidă.