Foresta Suceava a remizat în disputa cu ASU Poli Timişoara în etapa a a XVI-a a Ligii a II-a de fotbal după un meci aprig disputat pe o vreme „dubios” de friguroasă. După victoria de la Motru din disputa cu Pandurii Tg.Jiu, sucevenii au avut un moral bun înaintea duelului cu bănăţenii, dar în pofida elanului lor, mânat şi de frig, nu au putut obţine decât un singur punct.

Gazdele au avut iniţiativa pe tot parcursul primei reprize şi au atacat constant, dar fără niciun rezultat. Cum legile fotbalului funcţionează, oaspeţii au marcat la singura lor incursiune în atac, şutul centrare al lui Taub fiind concretizat de Ghinescu.

La 1-0 pentru oaspeţi la pauză, suporterii suceveni care au îndurat cu stoicism frigul din tribune şi-au pus mari speranţe în repriza secundă. Răbdarea le-au fost răsplătită imediat după reluarea jocului când arbitrul a acordat penalty la un duel în careul timişorenilor. Marius Matei, discret în rest, a transformat elegant şi scorul a devenit 1-1.

După doar câteva minute de joc, Stănescu, care a evoluat bine în meci şi în general, în pofida lipsei lui de vitează de reacţie, a vrut să facă o „ghiduşie” în postura de ultim apărător care nu i-a ieşit. Ignea a profitat şi a făcut 2-1 pentru ASU Poli Timişoara.

Cu elanul relativ tăiat, gazdele s-au aruncat din nou în atac şi au egalat prin Cerlincă, şutul acestuia din singura fază bună atac a vârfului Matei ajungând în poarta bănăţeană. De la 2-2 şi până la final au mai fost câteva „semişanse” pentru suceveni, dar cum după ieşirea lui Marius Matei, atacanţii şi mijlocaşii echipei gazde erau de trecut pe sub fileu, lupta a fost inegală.

Cu puţină şansă Foresta Suceava ar fi putut acumula trei puncte din meciul cu ASU Poli Timişoara, dar şi punctul obţinut nu e rău în pofida erorilor de la golurile primite. Pentru elevii antrenorului Florentin Petre, care să fim sinceri s-au zbătut în disputa cu bănăţenii, urmează două deplasări în care lupta şi sacrificiul contează. Orice punct din partidele de la Miroslava şi Snagov contează.

Foresta Suceava: Began – O. Onofraş, Masella, Diallo, Belevschi, Vl. Stănescu, R. Sumanariu, Renquin, Dali Amar, Cerlincă, M. Matei (cpt.).

Rezerve: Bîlbă – Movsesyan, Boumina, Pappoe, Rob. Bosânceanu, Scutariu, Coroamă.

Antrenor: Florentin Petre

ASU Poli Timişoara: Dur-Bozoancă – Motreanu, Mera (cpt.), Bilia, Taub, Coadă, Ţugui, A. Ignea, Ghinescu, I. Plămadă, Sorescu.

Rezerve: Fişteag – Poparadu, C. Predescu, M. Staicu, Bădăuţă.

Antrenor: Bogdan Andone

Stadion: Areni (Suceava);

Arbitru: Marius Omuţ (Satu Mare); Asistenţi: Florin Mihai Cosma (Piatra Neamţ) şi Andrei Alexandru Roman (Târgu Neamţ).