Stadionul ”Areni” a găzduit în week-end-ul trecut meciul din cadrul etapei a VII-a a seriei I a Ligii a III-a de fotbal dintre Foresta Suceava și Ozana Târgu Neamț. Venită după un duș extrem de rece primit în runda precedentă la Botoșani, jucătorii formației gazdă au atacat încă din primele minute ale partidei. Nu a durat foarte mult și longilinul vârf de atac al sucevenilor, Robert Martin a prins un șut bun care, puțin deviat de un adversar, a poposit în plasa porții nemțenilor.

Elevii antrenorului Petre Grigoraș au atacat non-stop, dar nu au avut destulă luciditate în fața porții oaspeților. Lipsiți de jucători cu imaginație la mijlocul terenului, sucevenii nu au beneficiat de situații foarte clare de a marca. Totuși, Foresta Suceava a avut 2-0 la pauză după ce Drugă a transformat un penalty venit în urma unui henț al nemțenilor.
În partea secundă jocul a devenit unul mai închis, gazdele gândindu-se la partida din runda următoare de la Piatra Neamț și mai ales la cea din optimile Cupei României cu Dinamo, cei de la Ozana Târgu Neamț fiind și ei conștienți că nu au șansa unei victorii la Suceava, cu gândul la un adversar mai accesibil în runda următoare.

Oricum, publicul sucevean a mai avut parte de spectacol pentru că golgheterul Robert Martin a înscris din nou în minutul 74. Golul de onoare al oaspeților a fost marcat de Hodorogea în minutul 81.

În derbiul etapei a II-a Bucovina Rădăuți a pierdut pe teren propriu în fața celor de la Oțelul Galați cu scorul de 1-2. Oaspeții au condus cu 2-0 prin punctele reușite de Andrei Munteanu și Crihană, pentru gazde reducând din handicap Radu Ungurianu din penalty.
Nici Șomuz Fălticeni nu a avut mai mult noroc deși a jucat acasă. Gruparea fălticeneană a fost învinsă de Știința Miroslava cu 2-0 prin golurile reușite de Eddy Sandu, ambele din 11 metri.

În etapa a VIII-a Foresta Suceava va juca la Ceahlăul Piatra Neamț, Bucovina Rădăuți la Știința Miroslava, iar Șomuz Fălticeni la CSM Focșani.