Interes deosebit la nivel local pentru derbiul sucevean al seriei I a Ligii a III-a de fotbal dintre Bucovina Rădăuți și Foresta Suceava. Despărțite de doar un punct în clasament înainte de runda cu numărul XV, cele două grupări s-au întâlnit sâmbătă 30 noiembrie pe stadionul municipal din Rădăuți.

În pofida terenului deosebit de denivelat, jocul a fost unul dinamic și aprig disputat. Gazdele au avut doi jucători buni la creație, Ungurianu și Ionuț Plămadă, în timp ce sucevenii s-au bazat pe o apărare solidă și pe viteza tânărului Hagiu și mingi înalte pe ”pivotul” Alexandru Marin.

La o minge lungă în adâncime, care nu anunța nimic, tânărul Hagiu i-a depășit în viteză pe fundașii rădăuțeni și a marcat în minutul 27.

Elevii antrenorilor Dorin Goian și Daniel Bălan au echilibrat jocul, dar nu au găsit drumul spre plasa porții sucevenilor. La pauză a fost 1-0 pentru Foresta și întâlnirea rămânea deschisă oricărui rezultat.
Cei care au marcat din nou în repriza secundă au fost tot jucătorii pregătiți de Petre Grigoraș, același Hagiu punctând în minutul 59. După acest gol rădăuțenii au cedat psihic și au mai încasat un gol marcat de masivul Alexandru Marin. Așadar, scorul final al partidei Bucovina Rădăuți – Foresta Suceava a fost 0-3 și Foresta Suceava intră în pauza competițională pe locul secund în clasament la patru puncte în spatele liderului Aerostar Bacău.

Runda a XV-a a fost una bună și pentru Șomuz Fălticeni care și-a trecut în cont toate cele trei puncte din disputa cu Hușana Huși. Pentru fălticeneni au marcat Priboi și Julei.