Vreme bună, teren bun, spectator în tribune, deci toate condițiile pentru ca iubitorii fotbalului sucevean să vadă un adevărat spectacol sportive în partida dintre Foresta Suceava și Pandurii Târgu Jiu, din etapa a XXXIV-a a Ligii a II-a. Din start s-a văzut clar că sucevenii își doresc mult victoria, primele contacte cu adversarii lor fiind puțin prea bărbătești. Cum și căpitanul Marius Matei s-a aflat într-o dispoziție bună de joc, a sărit la aproape toate duelurile la cap, formația gazdă a dominat începutul meciului cu gruparea gorjeană. Oaspeții au fost puțin prea preocupați să se vaite după duelurile cu gazdele și Cerlincă a profitat de acest lucru, a pătruns pe partea dreaptă, a centrat perfect și Marius Matei a deschis scorul în minutul 16.

A fost 2-0 pentru Foresta Suceava în minutul 32 când Secrier, care a evoluat bine ca fundaș stânga, a intrat vijelios în careul celor de la Pandurii Târgu Jiu, iar mingea sa trimisă în careul mic a fost deviată în plasă de un fundaș advers.

La 2-0 la pauză totul părea calm și liniștit pentru gruparea pregătită de Florentin Petre. A urmat însî imediat după pauză o amenințare de ”furtună”. La doar două minute de la reluare, la un corner de pe partea dreaptă a aracului gorjean, apărarea suceveană a înțepenit și Cristian Munteanu a trimis balonul în poarta gazdelor de la numai doi metri.

”Morcovul” le-a intrat puțin jucătorilor suceveni care timp de 12 minute au fost debusolați. Salvarea a venit în urma celei mai frumoase execuții văzute pe ”Areni” în ultima perioadă, Vlad Stănascu reușind un gol frumos după ce a întors un adversar ca pe o ”clătită”.

Suporterii suceveni nu au avut parte de un final de meci clam pentru că în minutul 71 Pandurii Târgu Jiu a redus din nou din handicap prin Brian Lemac.

Ultimele douăzeci de minute ale partidei dintre Foresta Suceava și Pandurii Târgu Jiu au fost un chin pentru gazde care și-au pierdut luciditatea, tânărul Sumanariu fiind literalmente rătăcit, iar Lupușor, absolut neinspirat. În pofida ”găurii” din compartimentul median, Foresta Suceava s-a descurcat grație apărării, dar și a eforturilor depuse de Marius Matei și a tânărului Robert Martin, care s-au luptat pentru fiecare minge pentru a câștiga secunde în plus pentru echipa lor.
Sucevenii au câștigat greu jocul cu Pandurii Tg.Jiu, scor 3-2, și mai speră la evitarea retrogradării, deși rezultatele rundei a XXXIV-a nu le-au fost favorabile. Oricum, spectatorii suceveni au văzut, cât de cât, o mostră de mândrie a jucătorilor de la Foresta.

în etapa a XXXV-a, Foresta Suceava va juca miercuri de la ora 18.00 la ASU Poli Timișoara. Apoi, pentru suceveni urmează două partide importante pe propriul teren, sâmbătă 19 mai cu Știința Miroslava și pe 27 mai cu Sportul Snagov.

Foresta Suceava: Began – O. Onofraş, Opriş, Makriev, Secrier (Netea 87′) – Vl. Stănescu, Dănilă – Cerlincă (Rob. Martin 45′), Sumanariu, Lupuşor – M. Matei (cpt.).
Rezerve neutilizate: Seb. Bîlbă – Muşea, Dărăban.
Antrenor: Florentin Petre

Pandurii Tg.Jiu: Moga – Celea, Turda, Cr. Munteanu (cpt.), Al. Vasilescu – Raiciu (Vodă 89′), Brînzan – Băjan (D. Pîrvulescu 66′), Cenaj, Maxin – C. Ionică (B. Lemac 70′).
Rezerve neutilizate: Rz. Stanca – Măicăneanu, Tudoran, Dănescu.
Antrenor: Adrian Bogoi
Stadion: Areni (Suceava);
Arbitru: Florin Ovidiu Mazilu (Satu Mare); Asistenţi: Alexandru Midvichi şi Mihăiţă Necula (ambii din Bucureşti).

Ripensia Timişoara  – Olimpia Satu Mare    3-0
Din etapa a XXXIV-a au mai rămas de jucat partidele Chindia Târgovişte – Hermannstadt Sibiu și Dacia Brăila – CS Afumaţi.