Parcă scăpată de o povară după ce Olimpia Satu Mare a preluat ultimul loc în clasament, în urma penalizărilor dictate de FRF, Foresta Suceava s-a dezlănțuit în etapa a XXI-a a Ligii a II-a de fotbal. Evoluând fără complexe, elevii antrenorului Florentin Petre au marcat într-un singur meci o treime din golurile înscrise în restul de 20 de runde de campionat.

Cel mai tânăr jucător de pe teren în partida dintre ASA Târgu Mureș – Foresta Suceava, Robert Bosânceanu a deschis scorul în minutul 7 și i-a adus în avantaj pe bucovineni. Gazdele au replicat după 20 de minute și au egalat prin Cosmin Sîrbu.

Golul marcat de târgumureșeni nu i-a demoralizat pe suceveni care au revenit la conducere prin punctual reușit în minutul 38 de Renquin.

Același jucător, cel mai bun de la Foresta Suceava în ultimul meci al acestui an, a majorat diferența în favoarea oaspeților la 1-3 în minutul 53 când șutul său l-a lăsat fără replică pe portarul gazdelor. Deși ardelenii au mai avut o tresărire de orgoliu reducând din handicap prin același Cosmin Sârbu, sucevenii au lămurit definitiv problema învingătoarei prin golurile reușite de Marius Matei în minutul 75 și belgianul Renquin în minutul 77.

S-a terminat așadar 2-5 meciul dintre ASA Târgu Mureș și Foresta Suceava și jucătorii pregătiți de Florentin Petre au încheiat anul cu un succes de moral.

În primul joc din anul 2018, preconizat să se desfășoare la finele lunii februarie, Foresta Suceava va juca pe teren propriu cu Dacia Unirea Brăila, meci de șase puncte.

ASA Târgu Mureș: Moga – Tornyai, P. Iacob (cpt.), Kilyen, Băjan, Petriş, R. Iliescu, Onul, Chirlejan, Al. Stoica, C. Sîrbu.
Rezerve: Negruşa – Birtalan, Circa, Kelemen, Iuşan, Micloş, R. Neag.
Antrenor: Marius Popescu

Foresta Suceava: Began – O. Onofraş, Diallo, Pappoe, Boumina, Vl. Stănescu, Acolatse, Secrier, Renquin, Rob. Bosînceanu, M. Matei (cpt.).
Rezerve: Seb. Bîlbă – Tacu, Vatamaniuc, Coroamă, Movsesyan, Dali Amar. Antrenor: Florentin Petre
Stadion: Trans-Sil (Târgu Mureş – Mureş);
Arbitru: Mircea Ardelean (Arad); Asistenţi: Ovidiu Arusoaiei (Piatra Neamţ) şi Alina Mihoc (Arad).

FC Argeş – ASU Poli Timişoara 2-0
Din această etapă a mai rămas de jucat meciulChindia Târgovişte – Pandurii Tg.Jiu