Puțini spectatori au fost prezenți în tribunele stadionului ”Areni” la meciul din cadrul etapei a XXVII-a a Ligii a II-a de fotbal dintre Foresta Suceava și Academica Clinceni. Pe o vreme splendidă pentru începutul lunii aprilie, pe un teren destul de bun, față în față s-au aflat două echipe în suferință. Gazdele, într-o acută criză financiară, iar oaspeții după ce au încasat șapte goluri de la vecinii lor de ”cartier”, Juventus București.

În aceste condiții și fără aportul noii tabele de marcaj electronice, care a funcționat doar vreo zece minute, iubitorii fotbalului sucevean nu au văzut decât un fel de chin cu mingea. Vizibil afectați de momentele grele prin care trece clubul, sucevenii au jucat anemic în prima repriză, fiind parcă afectați de o astenie timpurie de primăvară. Oaspeții au fost primii la minge și au avut și câteva ”semiocazii” de gol. Jocul în primele 45 de minute a abundat în greșeli de preluare fiind un fel de ”bubuială în Bronx”, balonul buclucaș fiind mai tot timpul în aer. Foresta a avut un singur șut pe spațiul porții, Dumitriu trimițând minge în brațele lui Matache dintr-o lovitură liberă.

În partea secundă, formația gazdă s-a apropiat mai des de careul advers, dar centrările și execuțiile mijlocașilor și atacanților au fost total neinspirate. ”Veteranul” portar al oaspeților, Matache, a început să tragă de timp de prin minutul 60 și totul părea că decurge bine pentru echipa lui până în minutul 85. După o centare rezonabilă în careu a lui Bogdan Rusu, nou intratul Dănilă cade în careu. Au urmat câteva secunde de uluială și arbitrul de centru, Marius Omuț a acordat penalty pentru Foresta Suceava. Oaspeții au luat foc pur și simplu și au intenționat să se retragă de pe teren motivând faptul că tânărul mijlocaș sucevean a mai căzut de vreo două ori de când intrase pe teren, dar singur. A fost oarecum o tardivă răsplată pentru eroarea imensă de arbitraj văzută de o țară întreagă la meciul Chindia Târgoviște – Foresta Suceava. Cum de obicei nu are rost să te pui cu arbitri, pentru că așa cum spunea un hâtru, ”sunt mai bine organizați”, protestul celor de la Clinceni nu a funcționat și Vraciu a marcat cu siguranță din 11 metri. La 1-0 în favoarea lor, sucevenii au rezistat presiunii oaspeților și în prelungiri, pe contraatac, Drugă i-a pasat lui Bogdan Rusu care a înscris la colțul lung. Victorie pentru Foresta Suceava, ca un fel de pahar cu apă cu 10 kilometri în deșert. Oricum, a fost doar un păhărel pentru că pentru o sticlă de apă fotbaliștii suceveni trebuie să facă mai mult, pentru că au rămas datori. Meciul dintre Foresta Suceava și Academica Clinceni a demonstrat oarecum anonimatul în care se zbate eșalonul secund al fotbalului românesc. Pornită cu 20 de ”atelaje” la start, a ajuns fără cel puțin patru în acest moment, iar meciurile, rămase fără miză sunt deosebit de ”subțiri”. În aceste condiții, ce pretenții mai putem avea de la Liga I și echipa națională?

Foresta Suceava: Niga – Cerlincă, D. Lung (cpt.), A. Mutu, Semeghin – Dumitriu, Asanache, Vl. Stănescu, Căinari – Bg. Rusu, Grumezescu.
Rezerve: Hînţăscu – Masella, Vraciu, Drugă, Dănilă, Aeroaiei, A. Florescu.
Antrenor: Marius Lup

Academica Clinceni: Matache (cpt.) – Venţer, Andr. Chindriş, Bg. Matei, Pulhac – Al. Lazăr, Ad. Udrea – C. Gheorghe, H. Chiacu, Cioablă – Onţel.
Rezerve: H. Iancu – Ant. Cruceru, D. Benzar, Perju, M. Marin, Bg. Stancu, M. Coman.
Antrenor: Adrian John Ene
Arbitru: Marius Omuţ (Oradea); Asistenţi: Cristian Nicolae Lucaci şi Radu Despa (ambii din Baia Mare).

Unirea Târlungeni – CS Afumaţi    0-3
CS Mioveni şi ASU Poli Timişoara au stat în această rundă. Din această etapă au mai rămas de disputat meciurile UTA Bătrâna Doamnă – Luceafărul Oradea și     Dunărea Călăraşi – Sepsi Sf.Gheorghe.

1. Juventus Bucureşti    23    18    3    2    45-11    57
2. Sepsi Sf. Gheorghe    23    14    5    4    41-22    47
3. FC Braşov    24    13    7    4    40-23    46
4. UTA    23    14    3    6    43-25    45
5. Chindia Târgovişte    24    14    2    8    41-24    44
6. CS Mioveni    24    13    5    6    33-18    44
7. Olimpia Satu Mare    24    12    5    7    35-26    41
8. Dunărea Călăraşi    23    8    7    8    30-32    31