Interes deosebit și atmosferă ca în zilele bune de odinioară în rândul publicului sucevean pentru partida din etapa a VI-a a Ligii a II-a de fotbal când pe stadionul ”Areni” a poposit liderul la zi, Chindia Târgoviște. Lumea ”curgea” ca altădată spre bătrânul teren și în lumina soarelui de matineu reânviau amintiri cu victorii de pomină ale fotbaliștilor suceveni.

Se pare că aceste mici bucurii microbiste sunt pe cale să revină la Suceava, suporterii fiind la ”picioarele” unor jucători de ”legendă” déjà ca Semeghin și Daniel Bălan, dar și gata să-i ”adopte”noii veniți la Foresta și să le învețe și scandeze numele.

Așa cum au promis, jucătorii suceveni au abordat meciul la victorie și au făcut spectacol. La unul dintre primele atacuri ale gazdelor, mingea respinsă de pe linia porții de fundașul Mieilă este reluată în plasă de Bogdan Rusu. La 1-0 în favoarea Forestei Suceava în disputa cu Chindia Târgoviște, lucrurile mergeau din plin pentru gazed care au mai ratat câteva ocazii monumentale prin același Bogdan Rusu, Căinari și Marius Matei.

Oaspeții, cu câțiva jucători iuți și tehnici au ripostat prin două contraatacuri deosebit de periculoase, golul egalizator fiind evitat de Semeghin și portarul Niga. Avertizați de ”ascuțimea” liderului, sucevenii au revenit în ofensivă și Căinari l-a ”maețit” în care pe un fundaș târgoviștean care l-a agățat. Fault și 11 metri pentru Foresta Suceava. Penaltiul a fost impecabil transformat de Marius Matei.

La 2-0, Foresta și-a permis să arate publicului că are calitate și merită toată încrederea, dar a neglijat puțin defensiva. În prelungirile primei reprise, Masella l-a împiedicat în careu pe Neguț și penalty pentru Chindia Târgoviște. A executat bine Honciu și la pauză scorul în partida Foresta Suceava – Chindia Târgoviște a fost 2-1.

Oaspeții au fost mai periculoși în debutul reprizei secunde, însă nu au găsit cadrul porții la ocaziile avute.  Foresta Suceava și-a dat seama că nu este de glumit cu o formație care înainte de meciul direct avea punctaj maxim în clasament. A fost mai întâi bara aceluiași Marius Matei și câteva șuturi neinspirate din poziții bune. Spre deosebire de alți ani, Foresta Suceava are și jucători de rezervă care pot oricând înlocui titularii. În aceste condiții, echipa suceveană nu și-a pierdut deloc forța ofensivă odată cu introducerea în joc a lui Dumitriu, Bujor și Drugă.

Probabil cea mai frumoasă fază a partidei s-a desfășurat în minutul 87 când Drugă i-a pasat grozav pe culoar lui Bogdan Rusu, acesta având calmul și stăpânirea de sine a unui atacant de rasă și i-a pasat perfect la întâlnire lui Bujor care a găsit plasa porții târgoviștene.

S-a încheiat așadar 3-1 partida dintre Foresta Suceava și Chindia Târgoviște și Suceava poate spune că are echipă. A fost un meci frumos cu goluri, ratări și parade ale portarilor, iubitorii sportului sucevean având șansa să vadă din nou FOTBAL pe ”Areni”. A fost o victorie frumoasă, dar euforia trebuie să fie reținută și tonusul păstrat pentru că sezonul Ligii a II-a este lung și greu.

Pentru Foresta Suceava urmează meciul de marți din Cupa României, în deplasare, contra echipei de Ligă a III-a AFK Miercurea Ciuc, pentru ca apoi sâmbătă 17 septembrie să joace pe terenul grupării CSM Râmnicu Vâlcea într-un meci televizat. În etapa a VIII-a Foresta Suceava va evolua tot pe teren străin la Academica Clinceni.

Foresta Suceava: Niga – D. Bălan (cpt.) Masella, D. Lung, Semeghin – Cerlincă, Vl. Stănescu, Rz. Avram, Căinari – Bg. Rusu, M. Matei.

Rezerve: Hînţăscu – Al. Mutu, Drugă, Aeroaiei, V. Dănilă, Vl. Bujor.

Antrenor: Cristian Popovici

Chindia Târgoviște: Meilă – Dr. Pătru (cpt.), Vătavu, Ispas, Martac, L. Mihai, Honciu, Crinel Stoica, Parghel, Cherchez, Cr. Neguţ.

Rezerve: Aioani – Bg. Dinu, Pencea, Andr. Neagoe, Rosciugă, C. Dinu, Nisipeanu.

Antrenor: Nicolae Croitoru

Arbitru: Florin Andrei (Târgu Mureş); Asistenţi: George Marian Fridl (Comăneşti) şi Cristian Voicu (Focşani).

Dacia Brăila – ACS Berceni 4-1

Din etapa a VI-a a mai rămas de jucat partida Academica Clinceni – CSM Râmnicu Vâlcea.

1. Chindia Târgovişte  6       5       0       1       12-6  15

2. FC Braşov       6       4       2       0       11-5  14

3. Juventus Bucureşti   6       4       1       1       25-2  13

4. Dacia Brăila    6       4       1       1       13-7  13

5. Foresta Suceava       6       4       0       2       12-10         12

6. Sepsi Sf. Gheorghe  6       3       2       1       14-4  11

7. UTA Arad       6       3       2       1       10-5  11

8. CS Mioveni     6       3       2       1       6-4    11