Foresta Suceava a confirmat startul bun din acest sezon competițional reușind ca în etapa a X-a a Ligii a II-a de fotbal să învingă în deplasare formația Metalul Reșița. În ultimele două etape de campionat, sucevenii au înregistrat șapte victorii și un egal.

Pornită ca favorită în fața unei echipe care în nouă runde marcase doar de șase ori, Foresta Suceava s-a dezmorțit greu în disputa dela Snagov cu Metalul Reșița. Incomodată de terenul destul de denuvelat, gruparea pregătită de Cristi Popovici a găsit cu greu drumul spre poarta adversă în primele 45 de minute de joc. A fost 0-0 la pauză la capătul unei ”lupte sterile” desfășurate mai ales între compartimentele mediene ale celor două echipe.

În repriza a doua, Foresta Suceava a reușit să deschidă scorul în minutul 66 când Marius Matei a șutat înșelător de la circa 25 de metri și l-a păcălit pe portarul gazdelor, Samoilă. Oaspeții și-au mărit avantajul în minutul 81 când fundașul golgheter, Alin Mutu, a marcat cu capul în urma unei centrări bune de pe partea dreaptă. Scorul final al meciului dintre Metalul Reșița – Foresta Suceava a fost 1-2, gazdele puncând prin Buduroi în minutul 86.

Victorie frumoasă pentru Foresta Suceava care continuă să joace fotbal spectaculos și să adune puncte. În etapa viitoare, Foresta Suceava va întâlni sâmbătă 8 octombrie pe stadionul ”Areni” gruparea CS Mioveni.

Metalul Reșița: Samoilă – Dănănae, Cioranu, Cr. Dima, Bg. Stancu, Jamali, Cr. Ionescu, Dr. Matei, Pădureţu (cpt.), Bg. Oancea, Skraparas.

Rezerve: Prvulovic – Rz. Petre, E. Matei, Buduroi, Ken Tassin, Cl. Ştefan, Bortoneanu.

Antrenor: Mihai Stoica

Foresta Suceava: Niga – Mihălăchioae, D. Lung, A. Mutu, Semeghin (cpt.), D. Drugă, Cerlincă, Dumitriu, Vl. Stănescu, Bg. Rusu, M. Matei.

Rezerve: Hînţăscu – Masella, Rz. Avram, Aerioaiei, Bujor, Dănilă, Strugariu.

Antrenor: Cristian Popovici

Arbitru: Eduard Ioniţă (Constanţa); Asistenţi: Bogdan Ioan Dragoş şi Constantin Mihai Cantemir (ambii din Făgăraş).

Academica Clinceni – Dacia Brăila        3-1

Din etapa a X-a au rămas de disputat meciurile FC Braşov – Chindia Târgovişte și CS Mioveni – CSM Râmnicu Vâlcea.