Aflată într-o gravă “gaură” financiară, Foresta Suceava s-a prezentat la meciul din etapa a XXXVI-a a Ligii a II-a de fotbal de pe terenul deja promovatei Juventus Bucureşti. Formaţia suceveană a avut în lot doar 13 jucători, dintre care doi portari. Au lipsit, Dumitriu, accidentat, Drugă, Alin Mutu şi Cerlincă din alte motive, Mihălăchioaie alegând chiar să se lase şi să plece la muncă în Italia.

Şi gazdele au folosit “garnitura” tânără, fără a-l exclude totuşi pe golgheterul Chipirliu şi încă vreo doi-trei, pentru spectacol.
A fost doar 2-0 la pauză pentru bucureşteni după golurile marcate de Bustea şi Călinţaru, reuşita ultimului fiind una de pomină, au fost blocaţi de interveţiile portarului sucevan Hânţăscu.

Condusă cu două goluri diferenţă pe tabela de marcaj în debutul reprizei secunde, Foresta Suceava a replicat prin golul înscris de Vraciu. “Vraja” nu a ţinut mult şi gazdele au mai punctat de trei ori prin Alin Ilin, un tânăr doesebit şi Chipirliu care a punctat dintr-un 11 metri executat toto de el!

Juventus Bucureşti: Brie – Călinţaru, Măd. Mihăescu, Neag, Carabela – Bustea, Al. Roşca, Fl. Cazan, Al. Zaharia – Chipirliu (cpt.), Robert Ţicămucă.
Rezerve: Fila – Al. Vasile, Beţa, Ilin, Robert Neacşu, Hurdubei, Al. Muscă.
Antrenor: Daniel Opriţa

Foresta Suceava: Alexandru Hînţăscu – Oloeriu Onofraş, Alessandro Masella (cpt.), Constantin Aeroaiei, George Mitrofan – Vasile Dănilă – Cătălin Vraciu, Cătălin Coroamă, Marius Ilaş, Cornel Căinari – Robert Grumezescu.
Rezerve: Sergiu Alexandrovici – Alexandru Dănilă.
Antrenor: Marius Lup
Arbitru: Cătălin Marian Pană (Bucureşti); Asistenţi: Mihaela Ţepuşă (Bucureşti) şi Alexandra Theodora Apostu (Bacău).

După cum a spus şi antrenorul Bogdan Tudoreanu scopul echipei sucevene este: “Important este să terminăm campionatul, să nu fim excluşi, apoi, la vară, dacă se va găsi vreo soluţie financiară, dacă se va mai vrea fotbal la Suceava, vom vedea”.