Vreme frumoasă, spectatori bine intenționați, teren bun, toate astrele s-au aliniat la meciul dintre Foresta Suceava și CS Balotești, iar rezultatul a fost și el în consecință. Cum echipa gazdă era ultima în clasament în postura de ”lanternă roșie”, disputa cu oricare formație aflată în zona retrogradării avea importanță dublă. Din acest motiv, disputa a fost aprigă și destul de tensionată.

Primii care s-au apropiat periculos de poarta adversă au fost cei de la CS Balotești. Coman a pătruns periculos în careul sucevenilor, șutul său la colțul lung lovind bara. A fost egal la bare în minutul 25 când tânărul Sumanariu a trimis în transversală. Ambele formații au mai avut ocazii de a marca, dar portarii s-au descurcat bine și au respins. A fost 0-0 la pauză, însă Foresta Suceava a arătat un joc bun în pofida faptului că din teren lipseau patru titular.

Cei care au fost mai insistenți în partea secundă au fost jucătorii gazdă care au arătat din plin dorință de victorie. Efortul le-a fost răsplătit în minutul 61 când Renquin a prins un șut bunicel, iar portarul oaspeților Fulga a scăpat balonul în plasă la colțul scurt. La această fază goal-keeper-ul celor de la CS Balotești s-a lovit la umăr și a fost dus cu ambulanța la spital, jocul fiind întrerupt cinci minute.

Involuntar gruparea suceveană a făcut pasul înapoi lăsându-l singur pe Chalabi să se lupte cu defensive adversă. Cum cei de la Balotești au profitat de acest lucru, la o fază care nu anunța nimic periculos, tânărul Sumanariu, care a evoluat bine în pofida vârstei lui fragede, s-a bâlbâit în apropierea propriului său careu, Ioniță a centrat în fața porții sucevene și Pătrașcu a egalat. Sumanariu face bine când se concentrează la joc pentru că are calități și trebuie să lase pe planul secund aranjatul bretonului.

Cel mai în formă jucător sucevean, Cerlincă a rezolvat problema câștigătoarei în minutul 84. Atacantul sucevean a pătruns în careu și a fost faultat. Tot el a transformat impecabil penaltiul și Foresta Suceava a învins CS Balotești cu 2-1. Victoria a fost posibilă pentru că defensive suceveană, în frunte cu portarul Began a fost la post pe final de meci. Așa cum am spus, tânărul Sumanariu a uitat de fotbal și și-a aranjat freza, faultul inutil făcut de le trimițându-l la cabine prematur.

Cele trei puncte cucerite de Foresta Suceava în disputa cu CS Balotești valorează șase, iar acest succes poate da încredere formației bucovinene care mai are de muncit până a ajunge în afara zonei nisipurilor mișcătoare.

Pentru Foresta Suceava urmează marți 3 octombrie meciul din turul IV al Cupei României de pe terenul echipei Aerostar Bacău. Partida va începe la ora 14.30.

Foresta Suceava: Began – Renquin, Fl. Cordoş, Diallo (cpt.), Belevschi – R. Sumanariu, Kimbaloula – Cerlincă, Coroamă, Vl. Stănescu – Chalabi.
Rezerve: Burac – Naoufal, Păvăluc, O. Onofraş, Dali Amar, Bosânceanu, Secrier.
Antrenor: Marius Lup

CS Baloteşti: Fulga – C-tin. Dedu, L. Ion (cpt.), Alin Pătraşcu, Marciuc – Gojnea, Al. Coman, Al. Gheorghe, Flămânzeanu – Eug. Nica, P. Ioniţă.
Rezerve: Iordan – Andr. Suciu, F. Paraschiv, Hurdubei, N. Filip, Andr. Răuţă, Val. Andrei.
Antrenor: Laurenţiu Diniţă
Stadion: Areni (Suceava);
Arbitru: Rareş George Vidican (Satu Mare); Asistenţi: Iulian Szekely (Cluj-Napoca) şi Joszef Peter (Sfântu Gheorghe).