Sâmbătă, 25 noiembrie, stadionul ”Areni” a găzduit probabil unul dintre cele mai importante jocuri de această primă parte a sezonului competițional al Ligii a II-a de fotbal pentru Foresta Suceava. Pentru a putea evada din zona minată a clasamentului, gruparea pregătită de Florentin Petre avea obligatoriu nevoie de victorie în disputa cu Luceafărul Oradea, o contracandidată la retrogradare.

Pe o vreme destul de rece și cam cețoasă, care ne-a adus aminte de meciul din 1988 dintre CSM Suceava și Rapid București, Foresta Suceava a pornit lansată pentru prima dată în acest tur de campionat. Vârful de atac Marius Matei a fost lansat excelent în adâncime și l-a lobat elegant cu stângul pe portarul bihorenilor Gudea. La adăpostul acestui fragil avantaj, echipa suceveană s-a retras puțin și a permis oaspeților să atace, încercând să răspundă pe contraatac. Orădenii au avut câteva șarje periculoase, însă cele mai mari ocazii ale primei reprize au aparținut tot sucevenilor.

Au fost ratări ale lui Renguin, Boumina sau Secrier, dar și câteva faze în care tușierul a ridicat fanionul pentru ofsaiduri la limită.

A fost doar 1-0 pentru Foresta Suceava la pauză, după 45 de minute în care sucevenii s-au ambalat și în care, sincere să fim, apărarea a fost cea care a dus greul.
Gazdele au început în forță și partea secundă a duelului cu Luceafărul Oradea. După o ocazie monumentală ratată de Marius Matei, același jucător, norocos și inspirat în acest meci,a scăpat pe contraatac și l-a lobat cu dreptul de această dată pe portarul oaspeților.

La 2-0 pentru suceveni, bihorenii s-au pierdut cu firea și elevii antrenorului Florentin Petre au oferit un festival de ratări. A fost totuși și un gol, pentru un tânăr care merita pentru efortul de pus și pentru modul simplu în care a tratat fiecare fază. Cel mai scund și cel mai tânăr jucător de pe teren, Robert Bosânceanu, a marcat cu capul după o centrare perfectă a lui Boumina.
După 3-0, Foresta Suceava a avut situații de a-și mai îmbunătăți golaverajul, dar Renquin și Acolatse au irosit ocazii monumenale. Deși au forțat golul de onoare, oapeții nu au reușit să marcheze și Foresta Suceava a trecut de Luceafărul Oradea cu 3-0.

Un prim pas bun în acest ultim efort înainte de finele acestui an în care Foresta Suceava mai poate juca încă un meci acasă, tot obligatoriu de câștigat, cu Ripensia Timișoara.

Foresta Suceava: Began – O. Onofraş, Diallo, Masella, Boumina, Renquin, Vl. Stănescu, Acolatse, Rob. Bosânceanu, Secrier, M. Matei (cpt.).
Rezerve: Seb. Bîlbă – Coroamă, Vatamaniuc, Tacu, Belevschi, Movsesyan, Dănilă.
Antrenor: Florentin Petre

Luceafărul Oradea: Gudea – Tânc, Balea, Ban, Trif, Cuc, Ţegle (cpt.), Bedea, Rocha, Antohi, Vl. Rusu.
Rezerve: Goia – Chiş Toie, Al. Dulca, C-tin. Roşu, A. Mutu.
Antrenor: Cristian Dulca
Stadion: Areni (Suceava);
Arbitru: Bogdan Ionuţ Anghelinei (Galaţi); Asistenţi: Florian Alexandru Vişan (Galaţi) şi Daniel Vlase (Slobozia Conachi).