Foresta Suceava a reușit cea de-a treia victorie consecutivă din acest început de sezon competițional reușind în etapa a V-a a Ligii a II-a de fotbal să se impună pe terenul celor de la ACS Berceni. Cu un moral bun după succesele înregistrate la Timișoara și acasă cu CS Balotești, sucevenii au ”atacat” cu mare încredere disputa de la Buftea. Știind că vor avea ca adversară o formație ”rănită” care nu avea niciun punct după patru runde și care avea în componență doi foști echipieri Rapidului sucevean, Apostol și Sfrijan, oaspeții s-au pregătit în consecință și s-au înarmat cu răbdare.
Prima repriză a fost dominată de cei de la Foresta Suceava care și-au creat mai multe ocazii de gol, cea mai mare fiind irosită de Bogdan Rusu care a trimis cu capul pe lângă poartă din poziție ideală. Gazdele au fost periculoase doar la șutul expediat de Apostol. Dovada superiorității sucevene a fost certificată și de numărul de cornere, șase, față de doar unul al celor de la ACS Berceni.
După câteva șuturi periculoase și la o poartă și la cealaltă și o situație bună de a înscrie pentru gazed, Foresta Suceava a reușit golul aducător de trei puncte în minutul 74. Căinari s-a descurcat bine pe partea dreaptă, a centrat bine și Bogdan Rusu nu a mai greșit ținta.
Până la finalul celor 90 de minute regulamentare de joc nu s-a mai întâmplat nimic notabil și Foresta Suceava a câștigat pe terenul celor de la ACS Berceni cu 1-0 și a adunat 9 puncte după cinci etape. Pentru elevii antrenorului Cristi Popovici urmează întâlnirea cu liderul la zi al eșalonului secund al fotbalului românesc, Chindia Târgoviște, meciul urmând să se dispute sâmbătă, 10 septembrie pe stadionul ”Areni”.

ACS Berceni: H. Iancu – G. Apostol (cpt.), Bîrsănel, Sfrijan, Val. Lupu – M. Ion, Lică, Cr. Matei, B. Iancu -Grumezescu, Aioanei.
Rezerve: Ed. Preda – M. Badea, Fl. Matei, M. Anton, Măcriş, Ct. Radu.
Antrenor: Marcel Abăluţă

Foresta Suceava: Niga – D.Bălan (cpt.), Masella, A.Mutu, Semeghin – Căinari, Drugă, Cerlincă, Vl. Stănescu – B.Rusu, M. Matei.
Rezerve: Hînţăscu – Dumitriu, Bujor, Dănilă, Aeroaiei.
Antrenor: Cristian Popovici

Arbitru: Claudiu Marcu (Constanţa); Asistenţi: Răzvan Mihai Dobre (Şotânga) şi Alexandru Mihăilă (Râmnicu Vâlcea).