Foresta Suceava și-a pus mari speranțe în meciul din etapa a XXV-a a Ligii a II-a de pe terenul echipei Metaloglobus București, formație aflată și ea în zona ”minată” a clasamentului. Din păcate elevii antrenorului Florentin Petre nu au reușit să scoată niciun punct din această dispută pierzând cu scorul de 1-2.

Gazdele au deschis scorul pe finalul primei reprize prin Ghenovici, bucureșteanul reușind să destabilizeze apărarea suceveană și să marcheze la colțul lung.

Tot Metaloglobus a înscris prima și în repriza secundă, Andrei Voican păcălindu-l pe Began cu un șut la colțul scurt. Foresta Suceava a redus din handicap prin Cerlincă, acesta transformând un penalty în minutul 73. Poate că sucevenii ar fi putut forța egalarea, dar acest lucru a devenit foarte dificil din cauza eleiminării lui Onofraș în minutul 78.

În etapa a XXVI-a, Foresta Suceava va primi sâmbătă 24 martie pe ”Areni” vizita echipei Academica Clinceni.

Metaloglobus București: Rob. Geantă – Asanache, Caramalău, Sava, Negotei – Ant. Popa, Şt. Stîngă (cpt.) – Ghenovici, I. Roşu, Şt. Niculae – Voican.

Rezerve: Burci – Mitroi, Agache, Dincă, Bilciurescu, Răileanu, Vl. Vlad.

Antrenor: Alin Chiţa

Foresta Suceava: Began – Muşea, Opriş, Konate, Cerlincă, Vl. Stănescu, Lupuşor, Dănilă, Renquin, D. Nedelcu, Kharoubi.
Rezerve: Seb. Bîlbă – O. Onofraş, Netea, Makriev, M. Matei, Mateciuc, Rub. Sumanariu.

Antrenor: Florentin Petre

Stadion: Metaloglobus (Bucureşti);

Arbitru: Ionela Alina Peşu (Craiova); Asistenţi: Petruţa Iugulescu (Târgovişte) şi Ramona Doriana Udrea (Târgu Jiu).

AFC Hermannstadt Sibiu – Pandurii Tg.Jiu    1-0
Din runda a XXV-a au mai rămas de jucat meciurile Chindia Târgovişte – Luceafărul Oradea și CS Mioveni – ASU Poli Timişoara.
Dacia Brăila – ASA Tg.Mureş 3-0 şi CS Afumaţi – Olimpia Satu Mare 3-0.

1. Dunărea Călăraşi    24    17    5    2    47-17    56
2. Hermanstadt Sibiu    24    15    8    1    37-11    53
3. Chindia Târgovişte    23    13    7    3    47-14    46
4. CS Afumaţi    24    13    5    6    32-17    44
5. FC Argeş    24    11    7    6    35-22    40
6. Academica Clinceni    24    11    7    6    38-31    40
7. ASU Poli Timişoara    23    11    4    8    32-27    37