Runda a VI-a a seriei I a Ligii a III-a a produs și prima mare dezamăgire pentru Foresta Suceava. La doar trei zile distanță de la succesul răsunător cu Gaz Metan Mediaș, care adus calificarea în optimile Cupei României, elevii antrenorului Petre Grigoraș s-au făcut de râs fiind învinși fără drept de apel de echipa a doua a celor de la FC Botoșani. Scorul final a fost 4-1 în favoarea vecinilor noștri botoșăneni, golurile învingătorilor fiind marcate de Marius Filip (19), Nikita Kolesovs (66), suceveanul Alex Longher (78) și Adrian Chică Roșă (80). Reușita sucevenilor a venit dintr-un penalty transformat de Drugă, în minutul 55. Sucevenii au evoluat cu un om mai puțin în ultimul sfert de oră al întâlnirii, ca urmare a eliminării de pe teren a mijlocașului Teodor Lungu, pentru două cartonașe galbene.

În condițiile în care, liderul Aerostar Bacău a dispus cu scorul de 3-1, pe teren propriu, de Sporting Liești, „galben-verzii” s-au distanțat la nu mai puțin de 7 puncte de prima poziție.

Foresta a evoluat în alcătuirea: Ailenei – Onofraș, Avrămia, Ichim, Celeadnic, Drugă, Piroș, Lungu, Stănescu, Martin, Marin. Pe parcursul întâlnirii au mai intrat: June, Căinari, Pavel și Grumezescu.

Bucovina Rădăuți a confirmat startul bun și din sezonul competițional 2019-2020 reușind să provoace prima înfrângere formațiai KSE Târgu Secuiesc. Unicul gol al partidei a fost reușit de Daniel Păiuș, nimeni altul decât fiul fostului bun jucător al CSM Suceava din anii 80, Gică Păiuș.

Șomuz Fălticeni nu a reușit să producă surpriza pe terenul celor de la Oțelul Galați și a cedat cu scorul de 0-3. Pentru gălățeni au marcat Marius Matei, Andrei Munteanu și Mădălin Grădinaru.

În cadrul rundei cu numărul VII toate cele trei reprezentante ale județului Suceava vor evolua pe propriul teren. Foresta Suceava va întâlni Ozana Târgu Neamț, Șomuz Fălticeni va primi vizita echipei Știința Miroslava, iar Bucovina Rădăuți va avea ca adversară gruparea Oțelul Galați.