Foresta Suceava a obținut primul punct în deplasare din acest sezon competițional al Ligii a II-a de fotbal. Gruparea pregătită de Nuno Pedro a remizat, scor 2-2, pe terenul grupării CS Afumați în cadrul etapei a XI-a.
Partida a fost dramatic, sucevenii egalând în prelungiri dintr-un penalty obținut de portarul Began, venit în careul gazdelor la ultima fază a disputei.
CS Afumați a deschis corul în minutul 34 dintr-un penalty transformat de Dedu în minutul 34. În repriza secundă, Foresta Suceava a revenit în joc prin golul reușit de golgheterul Marius Matei care a marcat cu capul după o centrare a lui Kimbaloula. Bucuria sucevenilor nu a durat decât trei minute pentru că în minutul 69 gazdele au preluat conducerea pe tabela de marcaj prin punctul reușit de Răzvan Avram. În minutul 90+3, la ultima fază a meciului dintre CS Afumați și Foresta Suceava, portarul oaspeților Began a venit și el să-și încerce norocul în careul gazdelor. Goal-keeper-ul sucevenilor a fost faultat și aceștia au primit lovitură de la 11 metri. A executat același Marius Matei, mingea a lovit ambele bare și aintrat în plasă.
Așadar, a fost 2-2 în duelul CS Afumați – Foresta Suceava și gruparea bucovineană, grație și rezultetelor din această rundă, a evitat coborârea în clasament.
Pentru gruparea suceveană urmează în etapa a XII-a un joc extrem de dificil, acasă pe Areni, contra echipei Dunărea Călărași.

CS Afumați: Marinescu – Onea, Robicek, Patriche (cpt.), Perju, D. Burlacu, Alin Zaharia, Rz. Avram, Vas. Olariu, Şt. Vasile, Mug. Dedu.
Rezerve: Mişa – Baniţă, Buzea, Buduroi, Vas. Nicolae, Vlada, Vl. Tudorache.
Antrenor: Vasile Neagu
Foresta Suceava: Began – O. Onofraş, Secrier, Diallo (cpt.), Masella, Fl. Cordoş, Belevschi, Vl. Stănescu, Chalabi, Kimbaloula, M. Matei.
Rezerve: Burac – Renquin, Coroamă, Dali Amar, Acolatse, Boumina.
Antrenor: Marius Lup
Stadion: Comunal (Afumati – Ilfov);
Arbitru: Claudiu Marcu (Constanţa); Asistenţi: Bogdan Ioan Dragoş şi Constantin Mihai Cantemir (ambii din Făgăraş).

Academica Clinceni – Dacia Brăila    2-1
Meciurile UTA Arad – Pandurii Tg.Jiu și CS Mioveni – ASA Tg.Mureş s-au disputat după încheierea ediției.