Echipa de handbal juniori III a Clubului Sportiv Universitar Suceava este foarte aproape de o nouă calificare la turneul final al Campionatului Naţional, cu trei etape înaintea finalului Grupei Valoare I, fază semifinală a competiţiei. În etapa cu numărul şapte, echipa pregătită de antrenorul Vasile Boca a reuşit să câştige derby-ul etapei, 48–34 pe terenul echipei de pe locul II, CSM Bacău şi să rămână astfel singura echipă cu victorii pe linie din serie.

Prima repriză a meciului a fost ceva mai echilibrată, una în care sucevenii nu s-au simţit prea bine să facă apărare avansată, aşa cum îi obligă regulamentul din acest sezon, iar la pauză aveau patru goluri avans, scor 25–21. În partea a doua, CSU Suceava a gestionat mult mai bine faza defensivă şi s-a distanţat treptat, impunându-se în final la 14 goluri diferenţă, scor 48–34.
„Echipa noastră şi-a dorit victoria în acest meci şi a avut o atitudine exemplară, mai ales în partea a doua. În prima repriză n-am reuşit să ne apărăm prea bine şi jocul a fost unul echilibrat, dar în partea a doua, când n-am mai fost nevoiţi să ne apărăm avansat, am reuşit să ne desprindem treptat şi să câştigăm fără probleme. Mai avem trei etape şi ne dorim trei victorii, astfel încât să terminăm pe locul I, care ne va avantaja la turneul final. În plus, îmi doresc să creştem de la joc la joc şi să ajungem într-o formă foarte bună la turneul final”, a explicat antrenorul sucevenilor, Vasile Boca.

CSU Suceava a folosit în meciul de la Bacău un lot format din sportivii: Podovei, Nichitean – Stanciuc (13), Reuţ (9), Stejar (8), Focşăneanu (4), Zariţchi (4), Florescu (3), Huţuleac (2), Hreceniuc (2), Dascălu (2), Fetcu (1), Mujdei şi Raţă.

Mâine, de la ora 12.00, sucevenii vor juca pe teren propriu, în sala Şcolii Gimnaziale „Ion Creangă” Suceava, în compania echipei de pe locul III, LPS Iaşi. În cazul unei victorii în acest meci, CSU Suceava se califică şi matematic la turneul final.