Şomuzul Preutești a devenit favorită la calificarea în finala fazei judeţene a Cupei României la fotbal, după ce s-a impus, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, în faţa celor de la Progresul Frătăuţii Vechi, în manşa tur a semifinalelor competiţiei. Deţinătoarea trofeului judeţean şi-a asigurat victoria în debutul reprizei secunde, dintr-un penalty obţinut şi transformat de Cătălin Vasiliu. Oaspeţii au avut şansa egalării în ultimul minut de prelungire, când portarul Andrei Pascal a apărat o lovitură de la 11 metri executată de Emil Romaş.
În cealaltă semifinală, Viitorul Liteni şi Bucovina Rădăuţi au încheiat la egalitate, scor 1-1. Trupa antrenată de Demis Maranda a condus pe teren propriu, prin golul marcat de Alexandru Ivan, din penalty, rădăuţenii egalând în ultimul sfert de oră prin Ionel Stoian. Manşa retur va avea loc pe 17 mai.

Fotbal – Cupa României. Echilibru adevărat în cele două meciuri din semifinalele etapei judeţene, 10.0 out of 10 based on 1 rating
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)