Asociaţia Judeţeană de Fotbal a programat meciurile tur din semifinalele Cupei României. Într-o partidă desfăşurată la Preuteşti, echipa locală, Şomuzul, a învins la limită, 1-0, formaţia Dorna Vatra Dornei, într-o reeditare a finalei de anul trecut. Partida a fost una deosebit de echilibrată, ceea ce denotă că ambele echipe păstrează şanse importante de calificare în ultimul act. Unicul gol al întâlnirii a fost marcat în minutul 45 de Vasiliu, care a împins balonul în plasă după o învălmăşeală creată în suprafaţa de pedeapsă dorneană.
În cel de-al doilea joc al zilei, Viitorul Adâncata, singura formaţie de Liga a V-a ajunsă în această fază a competiţiei, a învins cu scorul de 2-1, pe teren propriu, gruparea Victoria Vatra Moldoviţei. Gazdele au deschis scorul prin Prichici la jumătatea primei reprize, însă oaspeţii au restabilit egalitatea prin Beldie, în debutul părţii secunde. Golul victorie pentru formaţia din Adâncata a fost reuşit de Atomei, după o oră de joc. Returul semifinalelor este programat pe data de 4 mai, cu începere de la ora 16.00.