Foresta Suceava a reușit a treia victorie consecutivă în acest debut de retur. După ce a trecut pe rând de Hușana Huși și Dante Botoșani, gruparea suceveană a învins la sfârșitul săptămânii trecute și pe terenul celor de la CSM Bacău.

”Galben-verzii” au deschis scorul chiar în minutul 5 prin Dorobanțu care a transformat o lovitură de la 11 metri. Acuzând șocul primirii acestui gol, băcăuanii au fost descumpăniți și după doar 12 minute au mai primit unul marcat de Chika Odoh.

La 2-0 în defavoarea lor, jucătorii formației gazdă au echilibrat jocul și după o oră de joc au redus din handicap prin Furtună. Rezultatul final, 3-1, a fost stabilit de cel mai bun jucător al Forestei din acest sezon de campionat, fundașul golgheter Karime Makongo.

În aceeași etapă a XII-a, Șomuz Fălticeni a fost ținută în șah de CSM Pașcani, iar Bucovina Rădăuți a cedat la Piatra Neamț după ce a condus cu 1-0 după golul marcat de Sumanariu.

În runda a XIII-a, Foresta Suceava va juca pe ”Areni” cu Juniorul Vaslui, în timp ce colegele de serie Șomuz Fălticeni și Bucovina Rădăuți se vor întâlni în meci direct la Fălticeni. În tur, rădăuțenii s-au impus pe teren propriu cu 2-0.