Foresta Suceava a realizat a cincea victorie în acest debut de campionat al seriei I a Ligii a III-a de fotbal. Sucevenii au învins cu 2-0 pe stadionul ”Areni” formația CSM Bacău, într-o partidă din etapa a VI-a.

Formația pregătită de Dorin Goian a acuzat puțin oboseala acumulată după meciul din Cupa României cu UTA Arad și a evoluat foarte modest în prima repriză în care a tras doar două șuturi anemice pe spațiul porții băcăuane.

În reprize a doua diferența a fost făcută de reușitele tânărului Daniel Muntean, care a punctat în minutele 63 și 67. Atacantul sucevenilor a dat dovadă de inspirație și viteză de reacție și are nevoie de puțină încredere în forțele proprii pentru a se putea conta pe el.

Așadar, Foresta Suceava – CSM Bacău s-a încheiat cu scorul de 2-0 și gruparea suceveană are cinci puncte avans față de a doua clasată, după rezultatele consemnate în etapa a VI-a.

În cel de-al doilea derbi sucevean al seriei I a Ligii a III-a, Șomuz Fălticeni a dat lovitura la Rădăuți, câștigând cu 2-1. Gazdele au deschis scorul în prima repriză prin Aftanache, oaspeții revenind după pauză prin reușitele lui Eduard Ciobanu și Julei.

Pentru Foresta Suceava urmează un final de tur de calibru cu meciuri foarte dificile. În etapa a VII-a galben-verzii vor juca la Piatra Neamț cu Ceahlăul, pentru ca în runda a VIII-a să evolueze tot în deplasare la Știința Miroslava. În ultima etapă din tur, Foresta Suceava va primi pe Areni vizita echipei Bucovina Rădăuți.
Foresta Suceava: Niga – Cimbru, Makongo, Botezatu, Grosu, Mihalciuc, Samson, Filip, Căinari, Netbai, Muntean.