Foresta Suceava a câștigat în stil de mare echipă derbiul cu fosta ocupantă a locului secund în clasamentul seriei I a Ligii a III-a de fotbal, Ceahlăul Piatra Neamț. Chiar dacă, în meciul de sâmbătă 8 octombrie, gazdele au reușit să reducă din handicap, la 2-0 pentru suceveni, învingătoarea nu a fost pusă nicio clipă sub semnul îndoielii.

Antrenorul Dorin Goian a pregătit bine partida cu gruparea nemțeană, elevii săi au făcut pressing, au alergat, s-au bătut pentru fiecare minge și în consecință au și câștigat. Sigur a existat și o doză de șansă pentru oaspeți, dar ei nu beneficiaseră deloc de o astfel de ocazie și ea a venit exact când a trebuit.

Pentru Foresta Suceava au marcat Marius Filip în minutele 40 și 53 și Cornel Căinari în minutul 77, pentru Ceahlăul Piatra Neamț înscriind Patrick Petre.

Într-un alt meci din runda a VII-a, Șomuz Fălticeni s-a impus acasă în fața celor de la Rapid Brodoc cu 2-1 prin punctele reușite de Robert Ciobanu și Robert Martin, în timp ce Bucovina Rădăuți a pierdut cu 1-3 duelul cu CSM bacău, golul rădăușenilor fiind înscris de Radu Ungureanu.

Victoria din partida de la Piatra Neamț a adus Forestei Suceava un avans de șase puncte în fruntea clasamentului, pe locul secund urcând Șomuz Fălticeni, singura echipă care a ținut piept grupării ”galben-verde”.

În cadrul etapei a VIII-a Foresta Suceava va evolua pe terenul celor de la Știința Miroslava, Bucovina Rădăuți va primi pe teren propriu vizta celor de la Ceahlăul Piatra Neamț, iar șomuz Fălticeni va juca la Csikszereda II (Miercurea Ciuc).