Runda cu numărul X din cadrul seriei I a Ligii a III-a de fotbal a dus-o pe Foresta Suceava tocmai la Galați pentru meciul cu Dunărea de Jos. Elevii antrenorului Petre Grigoraș au făcut un joc bun și au câștigat cu 4-2. Pentru suceveni au marcat Drugă, ambele goluri din penalty, Căinari și Robert Martin.
Pentru Foresta Suceava urmează miercuri, 30 octombrie de la ora 19.30, meciul din Cupa României cu Dinamo București de pe ”Areni”. Pe aceeași arenă va poposi în etapa a XI-a a seriei I a Ligii a III-a, sâmbătă, și liderul Aerostar Bacău.
În aceeași a X-a etapă, Bucovina Rădăuți a reușit ceea ce Foresta Suceava nu a putut, a câștigat pe terenul formației FC 2 Botoșani. Elevii antrenorilor Dorin Goian și Daniel Bălan s-au impus prin două goluri marcate în repriza secundă de Stoian și Alecsandru.
Șomuz Fălticeni nu a reușit al treilea rezultat pozitiv, după remiza de la Focșani și victoria cu echipa doua a celor de la FC Botoșani și a pierdut cu 0-3 la Ozana Târgu Neamț. Eforturile fălticenenilor au fpst zadarnice după ce A.Song a fost elimnat de pe teren în minutul 52.
În etapa a XI-a Bucovina Rădăuți va primi pe teren propriu formația Ozana Tg. Neamț, iar Șomuz Fălticeni va juca, tot acasă, cu Ceahlăul Piatra Neamț.