Ultima etapă a seoznului regular a seriei I a Ligii a III-a de fotbal s-a disputat la finele săptămânii trecute. Cea mai mare câștigătoare a rundei a fost Hușana Huși, echipă care a prins ultimul loc din play-off după ce a trecut de Știința Miroslava, în deplasare cu 2-1.

În aceste condiții, chiar dacă a întrecut Foresta Suceava cu 1-0, Ceahlăul Piatra Neamț a scăpat printre degete ultima poziție din play-off.

Așadar, cele patru formații care vor participa la play-off din seria I a Ligii a III-a sunt Dante Botoșani, Foresta Suceava, Bucovina Rădăuți și Hușana Huși. Cele patru grupări vor juca în sistem tur-retur nouă meciuri fiecare, primele două clasate urmând să joace un prim baraj cu primele două clasate în seria a II-a. Apoi, învingătoarele vor disputa barajul de promovare în eșalonul secund în dublă manșă. De menționat faptul că cele patru echipe vor intra în play-off cu punctele acumulate în campionat.

Revenind la ultima rundă, Foresta Suceava a pierdut la Piatra Neamț cu 1-0, gol primit în minutul 76 de la Cristin Jalbă. Gruparea suceveană a jucat bine în prima repriză, dar a rarat cele câteva bune oportunități de a marca. De prin minutul 60 formația suceveană a acuzat o oboseală neașteptată în acest moment al campionatului și gazdele au revenit în joc și au marcat golul victoriei după o eroare în lanț a apărării.

Nici Bucovina Rădăuți nu a reușit un meci prea grozav, pe teren propriu, contra formației CSM Bacău. Rădăuțenii au fost conduși cu 2-1, dar au egalat pe final, din nou din penalty, prin același Florescu.

4. Hușana Huși 18 8 4 6 21-18 28
Bucovina Rădăuți are rezultate mai bune în meciurile directe cu Hușana Huși.