Foresta Suceava a reușit a treia victorie consecutivă în debutul sezonului competițional 2022-2023 al seriei I a Ligii a III-a de fotbal. În runda a treia, desfășurată la finele săptămânii trecute, formația pregătită de Dorin Goian s-a impus cu 2-1 pe terenul echipei Dante Botoșani.

Oaspeții au început în forță meciul de la Bucecea și în minutul 8 conduceau deja cu 2-0. Pentru suceveni au punctat Botezatu și Tănasă.

Așa cum se întâmplă de obicei, la un asemenea avantaj oarecum nesperat, jucătorii suceveni au făcut pasul înapoi. Gazdele au profitat și au redus din handicap prin Asăvoaie, care a transformat un penalty în minutul 31.

În repriza a doua, Foresta Suceava s-a făcut ”arici” retrăgându-se în majoritatea timpului în propriul teren. În aceste condiții, botoșănenii au preluat inițiativa și au pus presiune pe apărarea suceveană. Oaspeții s-au descurcat binișor, dar au avut și puțin noroc și l-au avut în poartă pe Niga care a apărat exemplar.
Au fost și câteva contraatacuri bune ale Forestei Suceava, dar balonul a ocolit poarta celor de la Dante Botoșani. A fost la final așadar 2-1 pentru Foresta Suceava în meciul de la Dante Botoșani și gruparea pregătită de Dorin Goian are punctaj maxim după trei etape de campionat.

Cele două formații se vor întâlni din nou miercuri, în optimile Cupei României, la Suceava, de la ora 16.30.

Bucovina Rădăuți a remizat, 0-0, la Csikszereda II, iar Șomuz Fălticeni a câștigat clar pe teren propriu, 4-0, cu CSM Bacău. În runda a IV-a, Foresta Suceava va juca pe Areni cu Viitorul Darabani, Bucovina Rădăuți va întâlni acasă Dante Botoșani, iar Șomuz Fălticeni va evolua la Ceahlăul Piatra Neamț.