Liderul la zi al seriei I a Ligii a III-a de fotbal, Foresta Suceava nu a avut nicio emoție în meciul din etapa a XI-a, jucat la finele săptămânii trecute pe terenul celor de la Miercurea Ciuc II. Primul pentru suceveni a venit mai greu, el fiind marcat din penalty de Netbai în minutul 28. Până la pauză oaspeții au mai înscris o dată prin Karime Makongo în urma unei lovituri libere.

În repriza a doua elevii antrenorului Dorin Goian au mai punctat de patru ori, de două ori prin Chika Odoh și câte o dată prin Mihalciuc și Samson, ultimul transformând un penalty.

În urma acestui succes și a rezultatelor consemnate în runda a XI-a, Foresta Suceava și-a păstrat avansul de șapte puncte în fruntea clasamentului.
În etapa a XI-a și Șomuz Fălticeni și Bucovina Rădăuți au câștigat, prima acasă cu Știința Miroslava, scor 3-0, a doua 3-2 la Rapid Brodoc. În cadrul etapei a XII-a, Foresta Suceava va juca acasă cu Dante Botoșani, Bucovina Rădăuți va primi vizita celor de la Miecurea Ciuc II, iar Șomuz Fălticeni va evolua la CSM Bacău.