CSŞ “Nicu Gane” Fălticeni s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României la futsal pentru juniori U19, după ce a câștigat pe terenul celor de la Olimpia Râmnicu Sărat, cu scorul de 6-4 (4-1), într-un meci din primul tur al competiției.

Echipa condusă de Marcel Irimie și-a asigurat victoria prin golurile marcate de Botan (3), Prisecariu, Pintilie și Mîrzan.

“Am încheiat cu brio cel mai bun an de la înființarea secției de futsal. Această calificare între primele opt echipe ale țării reprezintă o recompensă a zilelor de muncă. Felicitării tuturor celor implicați și mulțumiri celor care ne-au ajutat să obținem aceste performanțe”, a precizat staff-ul tehnic al grupării fălticenene.

CSŞ “Nicu Gane”: Ilincăi, Vornicu, Al. Pintilie, An. Pintilei, Prisecariu, Simiraș, Bîgu, Cojocariu, Mîrzan, Botan și Pavăl. Antrenori: Marcel Irimie, Adrian Dănilă și Cristian Tărăbuță.

Pe lângă CSŞ “Nicu Gane” Fălticeni, până acum, s-au mai calificat în sferturile Cupei României formațiile CSM Târgu Mureș, Ceahlăul Piatra Neamț și KSE Târgu Secuiesc.