Ansamblul Ciprian Porumbescu - 65 ani aniversar

CS Universitatea II Suceava a încheiat sezonul competiţional 2012-2013 al Diviziei A la handbal masculin pe locul VIII în clasamentul seriei de est. În ultima etapă de campionat, echipa suceveană a pierdut cu scorul de 31-32, pe terenul celor de CSM Bacău.

Sucevenii au avut ghinion în startul disputei cu gruparea băcăuană după ce Olariu, Smeu şi Ţigănaşu au fost nevoiţi să părăsească terenul din cauza unor probleme medicale. Pe fondul acestor accidentări, gazdele s-au desprins pe tabela de marcaj conducând cu cinci goluri diferenţă. La pauză CSM Bacău a avut avantaj de doar patru goluuri, scor 20-16.

Tinerii handbalişti suceveni au echilibrat jocul în debutul părţii secunde şi au reuşit să egaleze la 23. Cu patru minute înainte de final CSU II Suceava conducea pe CSM Bacău cu 31-28. În acest moment au intervenit arbitri care au “bulversat” complet jocul şi gazdele au marcat de patru ori consecutiv şi au câştigat cu 32-31!

Sezonul competiţional 2012-2013 a fost unul bun pentru echipa a doua a Universităţii Suceava, câţiva dintre jucătorii care au evoluat pentru această formaţie reuşind să facă pasul către Liga Naţională.

CS Universitatea II Suceava: Spiridon – Tîrzioru (14 goluri), Petrea (5 goluri), Negruşeri (3), Sandu (3), Aldica (3), Dumitraş (2), Olariu (1), Camilari, Ţigănaşu.