Sala se sport a Școlii Gimnaziale ”Ion Creangă” din Suceava a găzduit sâmbătă, 7 martie, un deosebit de interesant meci din cadrul grupei Valoare 1 a Campionatului Național de handbal masculin pentru juniori I. Cu un moral foarte bun după victoria realizată pe terenul celor de la Dinamo Brașov, sucevenii nu și-au făcut mari probleme în disputa cu CSS Sighișoara. A fost mult mai greu decât se aștepta pentru elevii antrenorului Ioan Tcaciuc, de la CSU din Suceava, dar partida a fost splendidă.

Prima repriză a fost dominată de gazde care au condus tot timpul, dar au și ratat cât pentru un campionat întreg. La pauză a fost 16-12 pentru CSU din Suceava în fața celor de la CSS Sighișoara. De remarcat evoluția de senzație a portarului sucevenilor, Andriescu, care pe lângă câteva parade grozave, a și marcat un gol din poartă în poartă.

În partea secundă a partidei dintre CSU din Suceava și CSS Sighișoara, gazdele i-au cam luat de sus pe mureșeni și acest lucru i-a costat. Arătând mai multă hotărâre și profitând de ratările incredibile al sucevenilor, sighișorenii s-au apropiat periculos pe tabela de marcaj și au făcut ca finalul să fie deosebit de tensionat. La scorul de 28-27, în favoarea sucevenilor, oaspeții au avut ultimul atac. Deși au avut mult timp la dispoziție, tinerii handbaliști mureșeni nu au găsit cel mai bun culoar pentru a arunca la poarta sucevenilor. Totuși, cel mai bun jucător sighișorean a trimis un șut înșelător, însă portarul Andriescu a apărat senzațional și CSU din Suceava a câștigat la un gol diferență meciul cu CSS Sighișioara.

CSU din Suceava: Andriescu (1), Podovei – Stanciuc (8), Fedic, Ivan, Burac, Focșăneanu, Vizitiu (6), Roșu (5), Stejar (1), Urdă (2), Reuț (5).