Lidera seriei I a Campionatului Național de handbal masculin al juniorilor III, echipa LPS Suceava și-a păstrat invincibilitatea și după meciul cu formația de pe locul secund, CSM Vaslui. În meciul direct care s-a jucat sâmbătă 25 februarie în sala ”Dumitru Bernicu”, elevii antrenorului Adi Mitrea s-au impus cu 37-26 (14-11).

Partida a avut un început deosebit de tensionat și echilibrat, miza punându-și din plin amprenta asupra tinerilor prezenți pe teren. La pauză gazdele au avut doar trei goluri avantaj pe tabela de marcaj, însă după pauză sucevenii s-au dezlănțuit. Dacă la juniori I și II echipele CSU din Suceava au cu ce se lăuda, la juniori III, LPS Suceava este lider de necontestat. Important este faptul că Suceava are din nou câteva generații de excepție care ne fac să credem că, totuși, va avea cine juca în noua sală de sport polivalentă a Sucevei. În tribune au fost prezenți și antrenorii Răzvan Bernicu și Iulian Dugan, alături de fostul arbitru Petrică Poenaru, dar și  familia Chiruț care și-a încurajat fiul cel mare.