CSU din Suceava a reușit să obțină victoria care-i trebuia ca aerul pentru menținerea în primul eșalon valoric al handbalului masculine românesc. În cadrul etapei a XXV-a a Ligii Naționale, formația pregătită de Adrian Chiruț, Iulian Andrei și Bogdan Șoldănescu a învins cu 25-19 echipa CSM Reșița.

Prima repriză a fost una dificilă pentru gruparea suceveană care s-a lovit de dârzenia formației bănățene unde cei doi handbaliști georgieni au făcut legea. Pregătirea fizică de excepție a sucevenilor a făcut ca în repriza secundă ei să recupereze ecartul de un gol de la pauză, pentru ca apoi să câștige destul de clar.

Acest succes era absolut necesar pentru ca CSU din Suceava să rămână în Liga Zimbrilor și în sezonul viitor. Formația suceveană mai are de jucat patru meciuri în campionat, la fel ca și adversara directă în lupta pentru evitarea retrogradării CSM Făgăraș, însă ambele echipe au de jucat cu grupări de top. Sucevenii mai au de jucat cu CSM București, HC Dobrogea Sud, Minaur Baia Mare și Poli Timișoara, în timp ce CSM Făgăraș va juca contra celor de la Minaur Baia Mare, Poli Timișoara, Steaua și CSM Focșani.

CSU din Suceava: Makaria, Grigoraș – Popia (6 goluri), Juverdianu (4), Manjic (4), Furak (3), Lupu (3), Anton (2), Petrov (1), Păunescu (1), Balasz (1), Sadovyi, Kobzii, Loic, Costea, Dascălu.

CSU din Suceava va juca marți cu CSM București.