CSU din Suceava a evoluat în cadrul etapei a III-a a Ligii Zimbrilor pe terenul echipei CSM București. În partida disputată ieri în capitală, cele două reprize au fost diametral opuse. Prima a fost dominată de oaspeți care au intrat în avantaj la cabine, 18-17, a doua aparținând în totalitate gazdelor, 21-15.

În mod normal nu se poate pune problema oboselii, dacă ne gândim doar la faptul că formația gazdă a jucat joia trecută la Baia Mare. Ce s-a întâmplat, este deja clasic românește, cum bucureștenii veneau după un eșec în Maramureș, acolo unde sucevenii au câștigat, teama a fost de un eșec și pe teren propriu. La cinci minute după pauză, arbitrii au eliminat doi jucători în același timp de la CSU din Suceava lucru care a dat posibilitatea gazdelor să marcheze de șase ori la rând.

”Galopul” de revenire a mers până la 34-32, dar nu s-a putut mai mult și CSM București a învins-o pe CSU din Suceava cu 38-33.

În etapa a IV-a, formația suceveană va juca acasă cu Poli Timișoara.

Clasament Liga Zimbrilor
1. Dinamo 4 4 0 0 149-112 12
2. Potaissa Turda 2 2 0 0 62-51 6
3. CSM București 3 2 0 1 95-90 6
4. CSM Constanța 2 2 0 0 45-40 6
5. CSM Bacău 2 1 0 1 66-59 3
6. Minaur Baia Mare 2 1 0 1 59-58 3
7. Steaua 2 1 0 1 54-54 3
8. CSM Vaslui 2 1 0 1 60-60 3
9. CSM Focșani 2 1 0 1 52-55 3
10. HC Buzău 3 1 0 2 81-88 3
11. CSU din Suceava 3 1 0 2 95-104 3
12. Poli Timișoara 3 1 0 2 85-96 3
13. CSM Oradea 3 0 0 3 84-92 0
14. HC Odorheiu Secuiesc 4 0 0 4 102-14 0