CSU din Suceava a scăpat printre degete un rezultat bun în meciul din etapa a XI-a a Ligii Zimbrilor, meci disputat pe terenul grupării Steaua București. Elevii profesorului Petru Ghervan ar fi putut scoate cel puțin un punct dacă se concentrau în momentele cheie al jocului. Sucevenii au evoluat cu mult curaj în prima repriză și au pus mari probleme adversarilor lor. Cu portarul Darius Makaria în mare formă, oasepeții au fost la conducerea ostilităților în primele 30 de minute de joc și la pauză aveau un avantaj de un gol pe tabela de marcaj. Ar putut fi mult mai bine pentru universitarii suceveni, dar momentul cheie al primei părți a partidei a fost irosit de Roșu. La scorul de 8-6 în favoarea lor, oaspeții au beneficiat de o lovitură de la 7 metri, în condițiile în care gazdele evoluat cu un om mai puțin. Extrema stângă suceveană a ratat penalitatea și în loc să fie 9-6 pentru CSU, a fost 8-8.

Și în partea secundă CSU din Suceava a jucat bine, dar steliștii și-au dat seama că nu e de glumit și au forțat nota. Cel care a dat semnul revenirii a fost Hanțaru, handbalist de forță. Meciul s-ar fi putut lesne încheia la egalitate, cum poate că era mai just, însă atacul sucevean a fost neispirat în multe moment și au fost și ratări monumentale.
În final, scorul partidei Steaua – CSU din Suceava a fost 26-25, oaspeții putând să regrete lejeritatea lor în tratarea unor atacuri. De menționat evoluția bună a tânărului Daniel Stanciuc, jucător care la nici 18 ani a marcat trei goluri.

În etapa a XII-a, CSU din Suceava va primi miercuri, acasă, vizta formației CSM Focșani.

STEAUA BUCUREȘTI – CSU SUCEAVA 26-25 (11-12) Arbitri: Daniel Basso / Florin Tofan
Steaua: Stănescu, Iancu – Hanțaru 8, Mihalcea 4, Georgescu 4, Grbovic 3, Milosevic 3, Șomlea 2, Johannson 1, Popovic 1, Burlacu, Constantina, Șandru. Antrenor: Ovidiu Mihăilă.
Suceava: Makaria, Duman, Grigoraș – Tîrzioru 8, Roșu 4, Stanciuc 3, Ștefan 3, Dascălu 2, Lupu 2, Bologa 1, Kbilashvili 1, Kutahya 1, Balazs. Antrenor: Petru Ghervan.

3. Steaua 11 9 0 2 314-283 27
4. Minaur Baia Mare 11 8 1 3 298-287 25
5. Potaissa Turda 11 8 0 3 337-311 24
6. CSM Focșani 11 6 1 4 289-293 19
7. CSM Bacău 11 4 1 6 305-326 13
8. CSM București 11 4 0 7 307-299 12
9. CSM Vaslui 10 4 0 6 268-280 12
10. HC Buzău 11 4 0 7 293-325 12
11. CSU din Suceava 11 3 0 8 295-307 9
12. Poli Timișoara 10 1 0 9 274-304 3