CSU din Suceava a început ca din pușcă sezonul oficial al Ligii Zimbrilor din acest an. După ce în primul meci formația suceveană a avut ceva emoții, dar a trecut în duelul direct de Poli Timișoara, în etapa a următoare a învins fără drept de apel gruparea CSM Bacău, chiar în propriul ei fieff.

Echipa pregătită de profesorul Petru Ghervan, ajutat de Bogdan Șoldănescu și Iulian Andrei, a etalat un joc în viteză și a avut și parte de evoluții de excepție a portarilor, astfel că a abordat cu mare elan al treilea joc din acest an, în compania celor de la CSM București. Trebuie de menționat faptul că CSU din Suceava nu a beneficiat în primele două partide de aportul jucătorilor Roșu, Cemal Kutahya și Lăzurcă acest din urmă revenind abia în disputa cu bucureștenii.

Într-o atmosferă deosebită realizată de suporterii suceveni, echipa gazdă a făcut un meci mare și a câștigat. Prima repriză a meciului CSU din Suceava a fost una deosebit de echilibrată, cu un moment de cădere în ultimele minute când oaspeții au preluat inițiativa și au intrat la pauză la cabine cu un avantaj de trei goluri pe tabela de marcaj, 15-12.

Gazdele au intrat încrezătoare pe teren, s-au luptat pentru fiecare minge și au reușit să egaleze. Cu Botond Balasz, Tîrzioru și Kbilashvili în mare formă, CSU din Suceava a izbutit să câștige în final cu 26-24 și sî ajungă la o serie de trei victorii consecutive.

CSU SUCEAVA – CSM BUCUREȘTI 26-24 (12-15)
Arbitri: Claudiu Belean / Ștefan Hendrea

CSU din Suceava: Grigoraș, Makaria – Balazs 7, Tîrzioru 5, Lupu 5, Ștefan 3, Lazurcă 2, Kbilashvili 2, Bologa 1, E. Szasz 1, Zarițchi, Juverdianu, Vizitiu, Loic.
Antrenor: Petru Ghervan.

CSM București: Baciu, Bucătaru – Tărîță 6, Onyejekwe 6, Rotaru 4, Mitu 3, Ungureanu 2, Turcu 2, Asoltanei 1, Teixeira, Capotă, Jerebie, Aslanian, Voica.
Antrenor: Eliodor Voica.

Rezultate consemnate în cadrul etapa a XVIII-a a Ligii Zimbrilor:

HC Dobrogea Sud – Dinamo 20-20
CSU din Suceava – CSM București 26-24
Au mai rămas de jucat meciurile: Poli Timișoara – HC Buzău, CSM Vaslui – CSM Bacău, CSM Focșani – Steaua.
Din această rundă s-au jucat meciurile: U Cluj – Potaissa Turda 24-31 și CSM Alexandria – Minaur Baia Mare 27-30.

1. Dinamo 18 16 1 1 572-452 49
2. Potaissa Turda 19 16 0 3 593-537 48
3. Steaua 17 14 0 3 469-412 42
4. HC Dobrogea Sud 18 13 2 3 448-400 41
5. Minaur Baia Mare 18 13 1 4 508-484 40
6. CSM Focșani 17 10 1 6 446-440 31
7. CSM București 18 8 1 9 487-465 25
8. CSU din Suceava 18 7 0 11 493-492 21
9. CSM Vaslui 17 6 0 11 459-497 18
10. HC Buzău 17 5 1 11 424-454 16
11. CSM Bacău 17 4 1 12 473-516 13
12. Poli Timișoara 18 4 0 14 509-546 12
13. U Cluj 18 2 0 16 448-568 6