CSU din Suceava a reușit o victorie frumoasă și prețioasă în fața grupării CSM Bacău, într-un meci din etapa a XXII-a a Ligii Zimbrilor, disputant la sfârșitul săptămânii trecute în sala ”Dumitru Bernicu”. În fața unui public cald și zgomotos, care a demonstrat că este alături de echipa favorită și la bine și la rău, formația pregătită de Petru Ghervan, ajutat de Bogdan Șoldănescu și Iulian Andrei,a făcut o repriză secundă de senzație marcând 21 de goluri în ultimele 30 de minute de joc, față de doar 11 ale oaspeților. De menționat faptul că antrenorul second al băcăuanilor, Leonard Bibirig, a fost aplaudat cu generozitate de suceveni pentru contribuția sa la momente de neuitat în handbalul bucovinean.

Începutul partidei a fost foarte echilibrat, gazdele nereușind să-și impună ritmul. Băcăuanii au avut și patru goluri avantaj pe tabela de marcaj, dar la pauză scorul a fost doar 17-16 în favoarea lor.

De la cabine, după pauză, a revenit practice o altă echipă suceveană. Mai determinată, mai inspirată și cu o dorință enormă de victorie. Nimic nu a mai putut sta în calea veteranului Răzvan Gavriloaia care și-a condus echipa către un succes fără dubii, 38-28.

Victoria a reprezentat o gură mare de oxigen pentru suceveni în lupta pentru evitarea barajului de menținere în primul eșalon valoric al handbalului masculine românesc. Pentru CSU din Suceava urmează patru meciuri foarte importante, vinery în deplasare la Steaua și apoi acasă cu Potaissa Turda și HC Buzău, acesta în ultima rundă și în penultima etapă la Oradea.

CSU SUCEAVA – CSM BACĂU 38-28 (16-17)

Arbitri: Claudiu Belean /Ștefan Hendrea

CSU din Suceava: Makaria, Simulescu – Gavriloaia 13, Balazs 6, Kbilashvili 5, Ștefan 4, Loic 3, Zarițchi 2, Bologa 2, Stanciuc 2, Radu 1, Vizitiu, Bruj. Antrenori: Petru Ghervan, Bogdan Șoldănescu.

CSM Bacău: Freiwald, Grigoraș – Serhel 4, Esteki 4, M. Bujor 4, Dobrincu 3, Ganchev 3, Belchite 2, Ushal 2, G. Bujor 2, Dospinescu 1, Costea 1, Brăescu 1, Stănescu 1, Rotaru, Coric. Antrenori: Sandu Iacob, Leonard Bibirig.

Runda a XXII-a programează partidele:

CSU din Suceava – CSM Bacău 38-28
Minaur Baia Mare – Poli Timișoara 33-31
CSM Oradea – CSM Odorheiu Secuiesc 30-26
CSM Vaslui – HC Buzău 34-33
Din această etapă au mai rămas de jucat meciurile CSM Constanța – Potaissa Turda, Steaua – CSM Focșani, CSM București – Dinamo.

1. Dinamo 21 21 0 0 792-597 63
2. CSM Constanța 21 16 2 3 644-545 50
3. Minaur Baia Mare 21 15 1 5 620-571 46
14. CSM Oradea 22 1 0 21 609-717 3

Handbal masculin – Liga Zimbrilor CSU din Suceava învinge CSM Bacău după a repriză secundă de senzație, 10.0 out of 10 based on 1 rating
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)