Așa după cum se anticipa, partida dintre CSU din Suceava și ultima clasată din Liga Zimbrilor, CSM Alexandria, a fost una extrem de disputată. Gazdele doreau refacerea moralului după eșecurile cu CSM Vaslui și HC Buzău, oaspeții încercau să spargă gheața acolo unde au crezut că este mai subțire.

Prima repriză a fost extrem de echilibrată, teleormănenii dând o replică extrem de puternică, cu angolezul Hebo în prim plan. A fost totuși 15-13 în favoarea elevilor profesorului Petru Ghervan la pauză, Kbiashvili și Roșu marcând ultimele două goluri pentru suceveni.

Oaspeții au revenit în joc în debutul reprizei secunde, dar CSU din Suceava a fost mai hotărâtă pe final și a câștigat cu 29-27. Așa cum au spus și înainte de acest joc, sucevenii și-au dorit o victorie pentru o minivacanță liniștită înainte de următorul meci official care va avea loc abia pe 11 noiembrie.

CSU SUCEAVA – CSM ALEXANDRIA 29-27 (15-13) Arbitri: Ciprian Popa / Ionuț Velișcă

CSU din Suceava: Grigoraș, Makaria – Tîrzioru 10, Anton 6, Kbilashvili 5, Roșu 2, Bologa 2, Kutahya 2, Furak 1, Ștefan 1, E. Szsaz, Loic, Stanciuc, Dascălu. Antrenor: Petru Ghervan.

CSM Alexandria: Simulescu, Staicu – Hebo 10, Oancea 4, Mocanu 4, Hoinaru 3, Dobrincu 2, Voicu 2, Roșca 1, Aungurenci 1, Păunescu, Mazilescu. Antrenor: Constantin Ștefan.

Etapa a VIII-a programează meciurile:
Poli Timișoara – Dinamo 29-33
CSU din Suceava – CSM Alexandria 29-27
HC Buzău – Potaissa Turda 31-35
HC Dobrogea Sud – CSM Vaslui 31-24
CSM Focșani – CSM Bacău 34-29

Au mai rămas de disputat meciurile CSM București – Steaua și U Cluj – Minaur Baia Mare.

1. Dinamo 8 8 0 0 283-213 24
2. HC Dobrogea Sud 8 6 1 1 207-181 19
3. Steaua 7 6 0 1 207-174 18
4. Potaissa Turda 8 6 0 2 238-218 18
5. CSM Focșani 8 5 1 2 219-213 16
6. Minaur Baia Mare 7 4 1 2 175-183 13
7. CSM București 7 4 0 3 203-187 12
8. HC Buzău 8 4 0 4 219-234 12
9. CSU din Suceava 8 3 0 5 224-226 9
10. CSM Vaslui 8 3 0 5 215-228 9
11. CSM Bacău 8 1 1 6 219-239 4
12. Poli Timișoara 8 1 0 7 212-240 3
13. U Cluj 7 1 0 6 168-205 3
14. CSM Alexandria 8 0 0 8 198-235 0