Handbaliștii de la CSU din Suceava a tratat cu mare seriozitate partida cu CSM Odorhei, chiar dacă oaspeții s-au prezentat la meciul din etapa a VI-a a Ligii Zimbrilor din postura de ”lanternă roșie”. Sâmbătă, 1 octombrie, sala ”Dumitru Bernicu” a fost din nou plină de fanii care vin întotdeauna la partidele echipei sucevene indiferent de adversar. Cel mai emoționant moment al startului de meci a fost oferit de campionii mondiali la canotaj sucevenii Ionela și Marius Cozmiuc care au fost invitați de conducerea CSU la partida cu CSM Odorhei. Toată sala i-a aplaudat la scenă deschisă pe cele două legend vii care au făcut Suceava mândră.

Petru Ghervan

Bogdan Sol;ddDebutul meciului nu a fost unul ușor, oaspeții având o echipă cu talie. Elevii profesorului Petru Ghervan, ajutat de Bogdan Șoldănescu și Iulian Andrei, au evoluat cu mult aplomb și dorința lor de victorie a fost decisivă. Și portarul Darius Makaria a avut câteva intervenții de senzație și diferența pe tabela de marcaj a fost clară, la finalul primei reprize scorul fiind 19-12 în favoarea gazdelor.

În partea secundă, antrenorii suceveni au avut șansa să folosească tot lotul pe care l-au avut la dispoziție și jocul a fost unul în care apărările nu au mai contat. Scorul final al partidei dintre CSU din Suceava și CSM Odorhei a fost 40-30.

CSU din Suceava: Makaria, Podovei – Csog 7, Stanciuc 6, Gavriloaia 5, Tîrzioru 4, Zarițchi 3, Loic 3, Urdă 3, Lazurcă 2, Ștefan 2, Dascălu 2, Vizitiu 2, Kbilashvili 1, Lupu, Szasz.
Antrenori: Petru Ghervan, Bogdan Șoldănescu.

CSM Odorhei: Orban, Varo – Ramos 5, Milosevic 5, Hadnagy 4, Couveiro 4, Csibi 4, Ferenczi 3, Putnoky 3, A. Dedu 1, Fekete 1, Katona, Tăuțean, Tofalvi.
Antrenor: Lorant Sipos.
Pentru CSU din Suceava urmează partida din cadrul etapei a VII-a care va avea loc miercuri 5 octombrie la Constanța, după care urmează o pauză în campionat până pe 22 octombrie.

CSM Focșani – Poli Timișoara 27-25
Din această rundă a mai rămas de jucat meciul Steaua – Dinamo care va avea loc pe 15 noiembrie.

1. Dinamo 6 6 0 0 229-174 18
2. Minaur Baia Mare 6 5 0 1 176-153 15
3. CSM Constanța 6 5 0 1 161-145 15
4. CSM București 6 4 0 2 187-172 12
5. CSM Focșani 6 4 0 2 166-162 12
6. CSU din Suceava 6 3 0 3 194-185 9
7. Potaissa Turda 6 3 0 3 171-162 9
8. Steaua 5 3 0 2 130-123 9
9. HC Buzău 6 3 0 3 168-170 9
10. CSM Bacău 6 2 0 4 165-172 6