Ziua Centenarului României nu a fost una de serbătoare și pentru echipa de fotbal Foresta Suceava. Lipsită de prezența lui Anelka, formația suceveană a fost învinsă în derbiul eșalonului trei de Bucovina Rădăuți. Așa cum am anticipat înainte de mult trâmbițata venire a starului francez Anelka, sosire legată și de alte proiecte, formația suceveană a pierdut la scor la Buzău și apoi pe ”Areni” cu elevii lui Dorin Goian și Daniel Bălan și chiar venirea lui Messi nu ar fi putut face ca Foresta Suceava să arate ca o grupare care să merite prezența în eșalonul secund.Prima repriză a meciului dintre Foresta Suceava și Bucovina Rădăuți a fost una rece și la propriu și la figurat, ocazii puține de gol și niciun fel de însuflețire în joc în pofida imnului României intonate la începutul partidei. Singura reușită a primei reprize a aparținut lui Vitu care a adus Bucovina Rădăuți în avantaj la pauză.

Poate că ceaiul de la cabine a mai turnat foc în venele jucătorilor pentru că repriza a doua a meciului Foresta Suceava – Bucovina Rădăuți a fost splendid. Gazdele au egalat prin Robert Martin în minutul 52, pentru ca oaspeții să treacă în avantaj peste doar patru minute grație golului marcat de Stejărel Vișinar. ”Veteranul” Ionesi a făcu 3-1 pentru rădăuțeni, pentru ca apoi Robert Martin să readucă speranțele în tabăra gazdelor cu golul din minutul 66. ”Capacul” la pus fostul component al Forestei Suceava din sezonul trecut, Vlad Stănescu, cel care a stabilit scorul final, Foresta Suceava – Bucovina Rădăuți 2-4.

A fost prima înfrângere pe teren propriu în acest campionat pentru Foresta Suceava și o revanșă oarecum a foștilor jucători ai ei care acum joacă pentru Bucovina Rădăuți.

În aceeași rundă a XV-a, Șomuz Fălticeni a trecut la limită, pe stadionul Tineretului, de CSM Râmnicu Sărat, cu ajutorul reușitei semnate de Julei, în ultimul minut de joc.