În runda cu numărul XXIII a seriei I a Ligii a II-a, Rapid Suceava a evoluat sâmbătă 29 martie pe terenul echipei CSMS Iași, într-un meci fără miză pentru suceveni. Acest fapt a fost arătat și de tabela de marcaj la finalul celor 90 de minute de joc, gazdele impunându-se clar cu 5-0.
Meciul nu a avut istoric practic, elevii antrenorului Marius Lăcătuș zburdând pe teren în fața unor jucători care se gândeau doar la importanta partidă cu Farul Constanța, partidă esențială în clasamentul pentru play-out. Ieșenii au punctat de trei ori până la pauză prin Bosoi în minutul 23, Liviu Mihai în minutul 35 și Avrămia în minutul 37. După reluare și Pălimaru și Dobre și-au mai trecut numele pe lista marcatorilor.
Disputele din cadrul etapei a XXIII-a nu au contat pe clasamentul play-out, din acest moment,dar a complicat serios lupta pentru ultimul loc din play-off. Pentru locul al șaselea în clasament se luptă SC Bacău, Gloria Buzău și Unirea Târlungeni.
Runda cu numărul XXIV a seriei I a Ligii a II-a este esențială pentru Rapid Suceava care sâmbătă 5 aprilie trebuie să învingă obligatoriu gruparea Farul Constanța, dacă mai vrea să joace în eșalonul second.
CSMS Iași: Caparco – Radovici, Avrămia, Fl. Plămadă, Ţigănaşu – Olah, Creţu – Bosoi, L. Mihai, Onofraş (cpt.) – Pălimaru
Rezerve: Bălan – Vişa, Dedu, Vladu, Novac, Dobre, Călugăru
Antrenor: Marius Lăcătuş
Rapid CFR Suceava: Pascal – Bălan, Ferariu, Velescu, Arotăriţei, Sumanariu (cpt.), I. Plămadă, Golofca, Cerlincă, Bîgu, Negru
Rezerve: Hăitaşu – Pedrovici, Bosîinceanu, Vornicu, Vitu, Dutică, Spătar
Antrenor: Bogdan Tudoreanu
Arbitru: Florin Andrei (Târgu Mureş); Asistenţi: Andrei Alexandru Roman (Târgu Neamţ) şi Casian Băla (Arad).