De curând, la Izvorani s-a desfășurat etapa regională de înot pentru copii 10-11 ani, un concurs de calificare pentru Campionatele Naționale de copii din vara acestui an, unde au luat startul peste 300 de copii.  Suceava  a fost reprezentată de Maria Moscaliuc, Amalia și Alexia Burlacu, Andrei Andrian și Ioan Verciuc, toti de 11 ani.

Rezultatele obținute de sucevenii pregătiți de profesorul Cezar Moscaliuc au fost peste așteptări:
– Maria Moscaliuc a câștigat proba de 50 liber fete cu un timp de excepție 29.65, (singura înotătoare din țară care a reușit să coboare sub 30 secunde) și s-a clasat a IV-a la 50 fluture.
– Andrei Andrian – a fost al VII-lea la 200 liber și 50 spate și pe poziția a IX-a la 50 liber.
– Amalia Burlacu s-a clasat a IX-a în proba de 50 bras si la 200 liber.
– Alexia Burlacu s-a clasat a X-a la 50 spate și a XIII-a la 50 și 200 liber.
Iar Ioan Verciuc  clasat pe locul XIII la 50 bras și 50 liber.

”Toți cei cinci sportivi ai noștri și-au îndeplinit baremurile și s-au calificat pentru Campionatele Naționale care vor avea loc la Brașov în luna Iunie.

Aș vrea să mulțumesc celor care ne sunt alături mereu și ne sprijină în programul de pregătire, conducerea Școlii Gimnaziale nr 3, a Liceului cu Program Sportiv, dnei psiholog Irina Bodnariu, dnlui Catalin Bunduc și Victoria 21 Gym.