Campionatele internaţionale de lupte greco-romane pentru juniori ale României, care s-au disputat la finele săptămânii trecute, la Bucureşti, au adunat la start peste 130 de sportivi din alte şapte ţări, precum Bulgaria, Polonia, Ucraina, Moldova, Grecia, Turcia şi Slovacia. Dintre suceveni, pe cea mai înaltă treaptă a podiumului a urcat Constantin Huţuleac, sportiv ce a câştigat aurul categoriei 100 de kilograme la juniori I. O altă evoluţie foarte bună a avut-o colegul său Teodor Horătău, sportiv care a obţinut medalia de argint la categoria 50 de kilograme juniori II. Tot la juniori II, cel de-al treilea medaliat sucevean a fost Daniel Blănari, luptător ce a realizat bronzul categoriei 63 de kilograme.

La acest turneu internaţional, tinerii luptători suceveni au participat cu sprijinul Primăriei Suceava, acesta fiind penultimul concurs oficial din acest an.