Echipa de handbal juniori I a Liceului cu Program Sportiv din Suceava continuă lupta pentru calificarea la turneul final al Campionatului Național de handbal. După trei victorii consecutive în turul Grupei Valoare I, sucevenii pregătiți de antrenorul Răzvan Bernicu și-au trecut în cont prima remiză din această fază semifinală a Naționalelor, pe teren propriu, cu una dintre contracandidatele la locul I în serie, CSM Ploiești, formație ce avea și ea trei victorii din tot atâtea meciuri disputate.

În prima parte, gazdele au fost la cârma jocului și au avut pe final un avantaj de cinci goluri, iar la pauză au condus cu 11–7. În debutul reprizei secunde, sucevenii au avut momente mai slabe în joc și le-au permis oaspeților să egaleze și mai apoi să treacă la cârma jocului, ajutați și de deciziile arbitrilor, așa cum a explicat antrenorul Răzvan Bernicu. Pe final de joc, LPS Suceava a reușit să egaleze, scor final 21–21.

„A fost un meci greu și tensionat, dar asta doar pe fondul unui arbitraj dubios în multe momente. Am făcut o primă parte bună, dar ne-am relaxat în debutul reprizei secunde și jocul n-a mai mers la fel. Puteam să ținem mai bine de avantajul de la pauză, dar s-au adăugat și cele 10 eliminări în tabăra noastră, față de doar două la ei, din care una în penultimul minut. Nu e o scuză, dar multe din faulturile dure comise de Ploiești n-au fost sancționate, pe fondul unui joc echilibrat, așa cum a fost acesta”, a declarat antrenorul Răzvan Bernicu.

În acest meci, pentru LPS Suceava, Lazurcă a reușit 7 goluri, Pintilei (5), Cozorici (4), Lazoreac (3), Vizitiu (2), Andreescu, Bejenaru și Șoldan – portari, Andriescu, Chirilă, Burac, Agrigorcioaie, Puzdre și Huțan.

În următoarea etapă, ultima din turul Grupei Valoare I, LPS Suceava va evolua duminică, 17 martie, la Constanța.