În etapa a II-a a Campionatului Naţional de Handbal pentru juniori I, seria A, echipa Liceului cu Program Sportiv din Suceava, pregătită de antrenorul Răzvan Bernicu, a reuşit al doilea succes din tot atâtea meciuri disputate, 33–23 pe terenul celor de la LPS Iaşi. Aşa cum se aşteptau, sucevenii au avut o misiune mai grea decât în prima etapă, în faţa unei echipe cu o linie de 9 metri masivă, cu ajutorul căreia ieşenii au reuşit să menţină un joc destul de echilibrat, în prima parte a meciului. La pauză, LPS Suceava conducea la o diferenţă de trei goluri, 15–12. În partea secundă, Răzvan Bernicu a schimbat tactica şi a pus o presiune mai mare pe interii adverşi, lucru care a dat rezultate. După 10 minute, sucevenii s-au distanţat decisiv, la 7 goluri, iar până la final şi-au mărit diferenţa la 10 goluri.

„Am întâlnit o echipă cu jucători masivi la linia de 9 metri, ce ne-au pus probleme în prima repriză, mai ales pe interi, de unde au marcat majoritatea golurilor, de la 9–10 metri. În repriza a doua ne-am apărat mai avansat şi am reuşit să-i punem în dificultate, iar după 10 minute ne-am distanţat decisiv. Sper să continuăm evoluţiile bune şi să creştem de la meci la meci, pentru a ne îndeplini obiectivele”, a explicat antrenorul Răzvan Bernicu.

În meciul de la Iaşi, LPS Suceava a folosit un lot din care au făcut parte portarii: Moglan, Mihăescu şi Fica, la semicerc evoluând Lăzurcă (10 goluri), Logofătu (7), Bogdan Cozorici (6), Vizitiu (3), Stanciuc (3), Pintilei (1), Lazoreac (1), Ovidiu Cozorici (1), Gabinat (1), Oargă, Muntean şi Niculică.

În etapa viitoare, sâmbătă, de la ora 12.00, echipa LPS Suceava va evolua pentru prima dată pe teren propriu, în sala de sport „Dumitru Bernicu” de la Liceul cu Program Sportiv, sală ce poartă numele regretatului profesor, antrenor şi director al acestei instituţii, tatăl antrenorului Răzvan Bernicu.