Sarbatoarea Muntelui 2019

Sportivii care au reprezentat Suceava la Campionatele Internaţionale de Atletism ale României ”Iolanda Balaş Soter”, găzduite de Cluj Arena din Cluj-Napoca, au avut o comportare de excepție în prima zi a competiției. Alin Firfirică de la CSU Suceava s-a impus în proba de aruncare a discului în fața prietenului său Andrei Gag și a colegului său de club, Marius Musteață. Acesta din urmă s-a clasat al doilea în proba de aruncare a greutății în spatele lui Andrei Gag. Un alt rezultat remarcabil a fost înregistrat de Angela Olenici, de la LPS Suceava, care s-a clasat a treia în proba de 1.500 de metri.


La competiţie, ajunsă la ediţia a 63-a, s-au înscris 252 atleţi (159 la masculin, 93 la feminin), dintre care 42 sunt străini, venind din ţări ca Armenia (2), Bulgaria (3), Germania (2), Israel (1), Moldova (7), Serbia (11), Turcia (16).

Rezultatele din prima zi a competiției
FEMININ
săritura în înălţime
1. Ligia Damaris Bara (CSU Oradea) 1,84 m
2. Esmanur Alkac (Turcia) 1,84 m
3. Daniela Stanciu (CSA Steaua) 1,80 m
Triplusalt
1. Elena Andreea Panţuroiu (CSM Bucureşti) 14,36 m
2. Georgiana Iulian Aniţei (SCM Bacău/CSM Bucureşti) 13,46 m
3. Cristina Ioana Bujin (CS Farul Constanţa/CSA Steaua) 13,19 m
400 m
1. Andrea Miklos (CSS Viitorul Cluj) 52.35
2. Tamara Salaski (Serbia) 53.42
3. Bianca Denisa Răzor (CSA Steaua) 53.78
săritura cu prăjina
1. Ionela Denisa Luca (CSM Călăraşi/CS Rapid) 3,80 m
2. Adina Anamaria Buzescu (CS Dinamo) 3,60 m
3. Ştefania Andreea Drăgan (CSM Craiova) 3,20 m
100 m garduri
1. Anamaria Nesteriuc (CSA Steaua) 13.16
2. Elena Ştefania Viscun (CS Rapid/CS Dinamo) 14.12
3. Diana Ioana Volf (CSM Bacău) 14.18
100 m
1. Marina Andreea Baboi (SCM Gloria Buzău) 11.51
2. Ioana Teodora Gheorghe (CSA Steaua) 11.74
3. Roxana Maria Ene (CSU Craiova) 11.96
1.500 m
1. Claudia Mihaela Bobocea (CSM Sf. Gheorghe) 4:26.73
2. Adela Paulina Bălţoi (CS Pandurii Tg. Jiu) 4:32.28
3. Angela Veronica Olenici (LPS Suceava/CSM Oneşti) 4:33.85
aruncarea ciocanului
1. Zalina Petrivskaya (Republica Moldova) 71,07 m
2. Bianca Florentina Ghelber (SCM Bacău/CSA Steaua) 70,96 m
3. Ana Adela Stanciu (CS Olimpia Bucureşti) 62,90 m

MASCULIN
aruncarea suliţei
1. Alexandru Mihăiţă Novac (CSM Bacău/SCM Bacău) 79,61 m
2. Verdan Samac (Serbia) 78,95 m
3. George Cătălin Zaharia (CSA Steaua) 75,68 m
aruncarea greutăţii
1. Andrei Marius Gag (CSM Bucureşti) 20,12 m
2. Marius Constantin Musteaţă (CSU Suceava) 19,61 m
3. Ivan Emilianov (Republica Moldova) 18,63 m
400 m
1. Yavuz Can (Turcia) 45.84
2. Robert Parge (CSU Cluj-Napoca) 45.92
3. Batuhan Altîntaş (Turcia) 47.06
110 m garduri
1. Cosmin Ilie Dumitrache (CSM Bucureşti/CS Rapid) 14.20
2. Radu Ovidiu Costache (CS Farul/CS Dinamo) 14.53
3. Adrian Boldeanu (CS Farul) 14.55
aruncarea discului
1. Alin Alexandru Firfirică (CSU Suceava – CSA Steaua) 64,40 m
2. Andrei Marius Gag (CSM Bucureşti) 52,12 m
3. Marius Constantin Musteaţă (CSU Suceava) 47,93 m
săritura în lungime
1. Valentin Toboc (CSA Steaua) 7,61 m
2. Strahinja Jovancevic (Serbia) 7,58 m
2. Adrian Vasile (CSM Bucureşti/CS Rapid) 7,58 m
100 m
1. Yigitcan Hekimoglu (Turcia) 10.33
2. Aykut Ay (Turcia) 10.36
3. Petre Nicolae Rezmiveş (CSU Cluj-Napoca) 10.40
800 m
1. Cosmin Trofin (CSA Steaua) 1:47.84
2. Marko Vozab (Serbia) 1:49.91
3. Ion Siuris (Republica Moldova) 1:50.00
ştafetă 4×100 m
1. Turcia (Aykut Ay, Izzet Safer, Ertan Ozkan, Yigitcan Hekimoglu) 40.43
2. CSM Slatina (Mihai Cosmin Dincă, Marius Florin Şerban, Ionuţ Andrei Neagoe, Daniel Mihai Robert Budin) 40.70
3. CSM Ploieşti (Alexandru Geamănu, Adrian Mădălin Popescu, Bogdan Cristian Oprina, Cristian Radu) 42.08

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Sport
Aeroportul International Stefan cel Mare Suceava
REVINE Suceava
Hornar de Bucovina
ROMFOUR - Transport international de persoane colete - auto pe platforma
Loial Impex Suceava