La Bacău, la sfârșitul săptămânii trecute s-a desfășurat etapa regională rezervată cadeților din cadrul Campionatul National. Sportivul Andrei Andrian, 14 ani, legitimat la CSS – LPS Suceava, a urcat încercat toate cele trei trepte ale podiumului de premiere. S-a clasat pe primul loc la 100 metri spate, pe locul doi la 400 metri liber și pe locul trei la 200 mixt. Sportivul este pregătit la clubul său de profesorul Cezar Moscaliuc.

Performanțe de excepție au obținut și sportivii de la CSȘ Gura Humorului. Simon Hoffman a fost al treilea 200 metri liber, în timp ce Alecsandra Coperza s-a situat pe aceeași poziție în proba de metri 200 m mixt. Sportivii humoreni sunt antrenați de Ionuț Cojoc și Gabriel Pînzariu.